Danimarka’da Hristiyanlığa geçen sığınmacı Müslüman sayısı artıyor

Danimarka’da Hristiyanlığa geçen sığınmacı Müslüman sayısı artıyor

Danimarka’da Hristiyanlığa geçen sığınmacı Müslüman sayısı artıyor

– Danimarka’da artan sayıda İran ve Afganistan kökenli Müslüman sığınmacı din değiştirerek Hristiyan dinine geçmek için Danimarka kiliselerine başvuruyor. Din araştırmacıları bu eğilimi sığınmacıların kültürel entegrasyon isteklerine bağlı olduğunu düşünüyor.

Danimarka televizyon kanalı DR’ın haberine göre Danimarka’nın Jylland bölgesinde sadece bu ay Farsça konuşan 21 kişinin Hristiyan dinine geçerek vaftiz edildiği duyuruldu. Jylland bölgesinde küçük bir kasaba olan Holstebro’da ise yılbaşından Nisan ayı sonuna kadar geçen sürede vaftiz olarak Hristiyan dinine geçen Müslüman sayısının ise 31 olduğu açıklandı.

Bu yıl içerisinde Danimarka’da Hıristiyan olmak için başvuranların sayısının 300 olduğu, bunlardan 250 kişinin ana dili Farsça olan kişilerden oluştuğu belirtildi.

Danimarka Kiliseleri Hristiyan dinine geçmek isteyen kişiler arasında Farsça konuşanların fazlalığı karşısında vaftiz konusunda bilgilendirici broşürler için ek ödenek ayırdılar.

Danimarkalı din araştırmacısı Brian Arly Jacobsen bu eğilimin diğer İskandinav ülkelerinde de görüldüğünü belirterek ‘‘Bu alandaki araştırmalar yetersiz. Din değiştirme olgusunun arkasında bir çok gerekçenin olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Bunlardan biri de bu kişilerin kültürel entegrasyon istekleri olabilir.’’ diye konuştu.

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...