Sözcü Plus Giriş

Delhi’ye kısmi olarak su verilmeye başlandı

Hindistan'da kast sistemini protesto eden öğrenciler, su kanalını sabote etmişti

Güncellenme: 09:58, 23/02/2016
Delhi’ye kısmi olarak su verilmeye başlandı

Hindistan’da kast sistemini protesto eden göstericilerin ele geçirdikleri su kanalını sabote etmesi sonucu 10 milyondan fazla kişinin susuz kaldığı başkent Delhi’nin bazı bölgelerine yeniden su verilmeye başlandı.

Foto: Reuters

Yetkililer, başkentin ana su kaynaklarından olan Munak kanalının onarımına başladıklarını açıkladı. Ancak Su İşleri Bakanı Kapil Mishra krizin hala tam olarak çözülemediğini belirterek, vatandaşlardan suyu idareli kullanmalarını istedi. 16 milyonluk Delhi’de yaklaşık 10 milyon kişinin su ihtiyacını bu kanal karşılıyor.

Foto: Reuters

Su kesintisi nedeniyle dün kapalı olan okullar da bugün açıldı. Hindistan’daki kast sistemini protesto eden Jat toplumu, daha fazla istihdam talebiyle isyan ederek Munak kanalını Cuma günü ele geçirmişti. Delhi Su İdaresi yetkilileri, ordunun Pazartesi sabahı kanalı tekrar kontrol altına aldığını ancak dağıtımın normale dönmesinin “üç-dört gün alacağını” söylemişti.

Foto: Reuters

Üç gün süren gösteri ve çatışmalarda 16 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Olaylar, Delhi’ye komşu Haryana eyaletinde meydana geldi.

Jat toplumu, Hindistan’ın katı kast sisteminde üst kastlardan biri. Ancak bu nedenle düşük kastlara ayrılan iş ve eğitim kotalarına dahil edilmemekten şikayetçiler. Jatlar aslında ekonomik olarak nisbeten iyi durumdalar, siyasette de etkin rol oynuyorlar. Ancak özel sektörde işsizlik artıp çiftçilikten elde edilen gelir de düşünce, kamuda işe girebilmek için yeniden geri kalmış kast statüsüne alınmak için protestolara başladılar.

Foto: Reuters

Göstericiler hafta sonunda birçok ana yolu trafiğe kapattı. Sokağa çıkma yasağı ve ordunun müdahalesine rağmen gösterileri sürdüren protestocular, bazı ana yolları trafiğe kapattı, demiryolu ulaşımını felce uğrattı ve su kanalını tahrip etti. Protestoculara bazı bölgelerde askerlerin ateş açtığına dair haberler alınmıştı. Bir yetkili, BBC’nin Hintçe servisine 16 kişinin öldüğünü, aralarında polislerin de bulunduğu yaklaşık 300 kişinin de yaralandığını söyledi.

Foto: Reuters

Haryana eyalet yönetimi, Jat toplumun taleplerini karşılayan bir yasa tasarısı hazırlayacağını açıkladı. Ancak bunu ne zaman yapacağını söylemedi. Federal hükümet de Jat toplumunun şikayetlerini değerlendirmek üzere üst düzey bir komisyon oluşturuyor.

BBC