Sözcü Plus Giriş

Demirtaş Barzani’den ‘barış süreci’ desteği istedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil'de görüştüğü Irak Kürt Belgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den Türkiye'deki barış sürecinin yeniden başlatılması için destek istedi. Öte yandan dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Biden da basın açıklamasında barış sürecine atıfta bulundu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:55, 22/09/2016
Demirtaş Barzani’den ‘barış süreci’ desteği istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çarşamba günü Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Erbil’den yayın yapan ve Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre Demirtaş, Türkiye’de barış sürecinin yeniden başlatılması için Barzani’den destek istedi. Barzani’nin ise bu konuda üstüne düşen rolü oynamaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

“ABİ OLARAK DESTEK BEKLİYORUZ”

Barzani’nin ‘kardeşim’ diye hitap ettiği Demirtaş, “Barzani’nin barış sürecinin yeniden başlaması için ciddi çaba sarfederek, bir abi olarak taraflar arasındaki diyaloğu desteklemesini bekliyoruz. Çünkü sizin göstereceğini rol önemli bir etki yaratacaktır” diye konuştu.

BIDEN DA DÜN ‘BARIŞ SÜRECİNE’ ATIFTA BULUNDU

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yayınladığı yazılı basın açıklamasında, çözüm sürecine vurgu yapmıştı.

Açıklamada, PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan ve örgütün eylemlerini kınayan Biden’ın politik diyalog yoluna dönülerek tüm Türk halkının barış içinde yaşamasını umduğunu açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:37,