Dışişleri’nden Fransa’ya şaka gibi ‘itidal’ çağrısı

Pişkinliğin bu kadarına pes... Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa'da çalışma yasası reformuna karşı gerçekleştirilen eylemlerde polisin sert müdahalesine yönelik açıklamalarda bulundu. Sözcü Bilgiç, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin tavrını, her 1 Mayıs'ta yaşanan polis şiddetini ve Erdoğan'ın danışmanı Yusuf Yerkel'in Soma'daki madenci yakınına tekmesini unutup Fransız yetkililere itidal çağrısında bulundu.

Dışişleri’nden Fransa’ya şaka gibi ‘itidal’ çağrısı

Bilgiç’in bugün tarihli açıklamasında, “Fransa, halen Ulusal Meclis ve Senato'da görüşülme aşamasında olan çalışma yasası reformu nedeniyle geçtiğimiz Subat ayından bu yana sokak gösterilerine ve grevlere sahne olmakta, olaylar giderek daha şiddetli bir hal almaktadır. Bu gelişmeleri tabiatıyla yakından takip ediyoruz” ifadesi yer aldı.

Soma'da yaşanan maden faciasının ardından o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yusuf Yerkel, bir madenci yakınını böyle tekmelemişti

Soma’da yaşanan maden faciasının ardından o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Yusuf Yerkel, bir madenci yakınını böyle tekmelemişti.

Demokrasilerde diyaloğun gerekliliğine inandıklarını belirten Bilgiç’in açıklaması şöyle:  “Olayların en kısa sürede yatışması için Fransız makamlarına ve gösterilere katılanlara itidal çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Türk polisinin sadece üç yıl önce Gezi Parkı eylemleri sırasında birçok cinayet işlediğini unutan Bilgiç, şunları söyledi:

Gezi Parkı eylemleri esnasında Türk polisinin orantısız şiddeti sadece Türkiye'de değil, uluslararası ölçekte de büyük tepki çekmişti.

Gezi Parkı eylemleri esnasında Türk polisinin orantısız şiddeti sadece Türkiye’de değil, uluslararası ölçekte de büyük tepki çekmişti.

“Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden de endişe duyuyor, yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Sakin bir ortama bir an önce dönülebilmesi ve bu gösterilerin demokratik standartlara uygun, barışçıl bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm önlemlerin Fransız makamlarınca süratle alınacağına inanıyoruz.”

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından yapılan açıklamanın metni...

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından yapılan açıklamanın metni…

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...