Donald Trump, Cumhuriyetçilerin başkan adayı oldu

ABD'de Cumhuriyetçi Parti Kasım ayındaki genel seçimler için milyarder işadamı Donald Trump'ı başkan adayı olarak seçti.

Donald Trump, Cumhuriyetçilerin başkan adayı oldu

Salı günü ABD’nin Cleveland kentinde düzenlenen parti kurultayında delegeler Trump’ı başkan, Indiana senatörü Mike Pence’i ise başkan yardımcısı adayı olarak seçti.

New York’ta bulunan Trump, seçimin ardından kurultayın düzenlendiği salona kurulan dev ekrandan yansıtılan mesajında, “ABD Başkanlığı için beni adayınız olarak seçmenizden dolayı büyük gurur duyuyorum” dedi.

Trump, ön seçim sürecinin böylece kapandığını ve bundan sonra Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’a karşı başlayan yarışa odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Trump sadece üç dakika süren konuşmasında hem ABD’de hem de dünyada büyük tartışmalara neden olan seçim vaatlerini sıraladı.

Meksika-ABD sınırına dev bir duvar örüleceğini söyleyen Trump, IŞİD’in ‘kökünü kazıyacağını’ ve ülkede düzeni yeniden tesis edeceğini ifade etti.

Trump’ın bu akşam bir konuşma yaparak seçim kampanyasını resmi olarak başlatması bekleniyor.

DONALD TRUMP KİMDİR?

New York'ta 1946 yılında dünyaya gelen Trump, kendisi de zengin bir emlakçı olan babasının teşvikiyle gençlik yıllarından itibaren emlak dünyasına merak saldı.

Pennsylvania Üniversitesi ekonomi bölümünden 1968’de mezun olan Trump, babasının şirketinin kontrolünü 1971’de devraldı ve şirketin adını “Trump Organizasyon” olarak değiştirdi.

Şirketin merkezini Manhattan’a taşıyan ve emlak işlerini bu bölgede yoğunlaştıran Trump, New York’ta 1980 yılında açtığı Grand Hyatt oteliyle önce bu şehirde sonra da ülke genelinde adını duyurdu.

Emlak yatırımlarını genelde devletten aldığı teşviklerle yapan Trump, New York’un 1970 ve 80’lerdeki mimari yüzünün değişmesinde kayda değer bir rol oynadı. Şehirde başta Trump Tower olmak üzere çok sayıda gökdelenin sahibi olan Trump, ABD’de emlak dünyasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Emlak alanında elde ettiği zenginlik ve şöhreti ilerleyen yıllarda televizyon dünyasına da taşıyan Trump, 2004 yılında Amerikan NBC kanalında “Çırak” (The Apprentice) adlı programı yapmaya başladı ve bu sayede ününe ün kattı.

Daha önce iki evlilik yapan ve 2005 yılından beri Melania Trump ile evli olanTrump’ın bu evliliklerinden toplam 5 çocuğu var.

SÖYLEMLERİ ÇOK TARTIŞILDI

Trump, hemen her konudaki söylemleriyle tartışma konusu olan ve Amerikan medyasının gündeminden düşmeyen bir isim oldu. Özellikle Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması ve ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi önerileriyle tüm dünyada tartışılan Trump, dış politikadan uluslararası ticari anlaşmalara kadar birçok konudaki farklı açıklamalarıyla sıkça gündem oldu.

DEMOKRATLARIN ADAYI HAFTA RESMİLEŞECEK

Trump’ın rakibi, Demokrat Parti'nin önümüzdeki hafta Philadelphia kentinde yapacağı kurultayla resmiyet kazanacak. Demokratlarda şu anda tek aday adayı olarak eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bulunuyor.

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım’da yapılacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...