Sözcü Plus Giriş

Dünya şokta! Rus elçinin vurulması büyük yankı uyandırdı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir resim sergisinde silahlı saldırıya uğraması, dünya medyasında büyük yankı uyandırdı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 20:21, 19/12/2016
Dünya şokta! Rus elçinin vurulması büyük yankı uyandırdı

Olay yerinden çekilen ve iki kişiyi yerde yatarken, bir kişiyi ise elinde silahla yansıtan kare, birçok uluslararası medya organı tarafından kullanıldı.

Rus haber ajansı RiaNovosti’nin internet sitesinde ‘son dakika’ gelişmesi olarak duyurulan haber, Türk televizyonlarına dayandırıldı. Haber, “Rus Büyükelçi’ye Ankara’da silahlı saldırı düzenlendiği” spotuyla aktarıldı.

Amerikan Associated Press haber ajansı, olay yerinden bildiren foto-muhabirinin verdiği bilgiyle olayı dünyaya duyurdu.

İlginizi ÇekebilirSon dakika haberi: Rusya Büyükelçisi Ankara'da silahlı suikasta uğradı!Son dakika haberi: Rusya Büyükelçisi Ankara'da silahlı suikasta uğradı!

İngiliz yayın kuruluşu BBC, şoke eden gelişmeyi internet sayfasının manşetinden duyurdu. BBC’nin haberinde saldırıda yaralanan birkaç kişi olduğu ve olayın Rusya’nın Suriye’deki rolü nedeniyle Türkiye’de düzenlenen protestoların ardından yaşandığı vurgulandı.

Fransız AFP haber ajansı ile İngiliz Reuters haber ajansının ‘acil’ notuyla geçtiği haber, Rus Sputnik ajansına şu şekilde yansıdı: “Tanıklar, Büyükelçi’nin vurulduğunu söylüyor. Karlov saldırıdan sonra acilen hastaneye kaldırıldı. Büyükelçi’nin durumunun kritik olduğu belirtiliyor.” Sputnik’in haberinde, saldırının, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla Suriye meselesini görüşmek üzere Moskova’ya yarın yapacağı planlı ziyaret öncesinde gerçekleştirildiği vurgulandı.

Karlov’un vurulması ABD medyasında da bomba etkisi yarattı. Amerikan yayın kuruluşu CNN, “Rus elçisi vuruldu” başlığıyla internet sitesinin manşetine taşıdığı haberde, şu ifadeleri kullandı: “Karlov resim sergisinin açılışında konuşma yaptığı sırada, saldırgan ateş açtı. Polis otomobilleri olay yerine akın etti. Yetkililer saldırının sorumlusuna ilişkin bir açıklamada bulunmadı.”

Yayınlanma Tarihi:19:38,