Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en tehlikeli plajları 27 Ağustos 2016 01:47
1 Doğa harikası plajlar, bazen göründüğü kadar masum ve huzurlu olmayabiliyor. Kartpostal tadında karelere konu olan plajlar, uçurumları, köpekbalıkları, zehirli deniz canlıları ve piranhalarıyla, tatil hayallerini kabusa çevirebiliyor.
İşte dünyanın en tehlikeli plajları...
2 Burton Bradstock plajı
İngiltere'deki Burton Bradstock plajı, sahile paralel uzanan tepelerden düşen kayalarıyla ciddi risk oluşturuyor.
3 Reunion Adası
Mauritus'un 220 km açığındaki Reunion Adası sörfçülerin uğrak noktası olsa da köpekbalığı saldırılarıyla gündeme geliyor. Adada son 5 yılda 20 saldırı kayıt altına alınmış.
4 Gansbaai, Güney Afrika
60 binden fazla fok balığına ev sahipliği yapan Gansbaai, bu özelliğiyle köpekbalıklarının ilgisini çekerken, yüzmek için bölgeyi tercih insanlara da tehdit oluşturuyor.
5 Praia de Boa Viegem, Brezilya
Brezilya'nın Recife kentindeki popüler sahili, 1992 yılından günümüze kadar 50 köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yaptı.
6 Shenzen, Çin
Çinlilerin yazın serinlemek için tercih ettiği kalabalık Shenzen plajı, 1-14 yaş aralığındaki çok sayıda çocuk boğulma vakasına sahne oluyor.
7 Fraser Adası
Queensland'ın güneydoğusunda yer alan Fraser Adası da yüzücülere köpekbalıkları ve zehirli denizanalarıyla biliniyor.
8 Kuzey Avustralya sahilleri
Kuzey Avustralya sahillerinde görülen çok sayıda zehirli denizanası türü, 1883 yılından günümüze en az 70 kişinin ölümüne neden oldu.
9 Volusia, Florida
ABD'nin Florida eyaletindeki Volusia şehri, köpekbalığı saldırılarıyla bilinen plajlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede 1882 yılından bu yana 267 saldırı kayıt altına alınmış.
Bu rakam, Volusia'nın tek başına, tüm Güney Afrika'dan fazla köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yapması anlamına geliyor.
10 Bikini mercanadası
Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Bikini mercanadası iki sebeple tehlikeli kabul ediliyor: Nükleer radyasyon ve köpekbalıkları. ABD, 1946-1958 yılları arasında 20 nükleer silahı Bikini Mercanadası'nda denemişti.
11
12