Dünyanın en yüksek sesli böceği

Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülmesinin yanı sıra en yüksek çıkan hayvan sesi olarak biliniyor

Dünyanın en yüksek sesli böceği

Erkek ağustos böcekleri karın boşluklarındaki davul benzeri yapıyı kasma yoluyla ses çıkarır. Büyük böcekler daha sesli öttüğü için çiftleşme şansı daha fazladır. Peki böcekler arasında en yüksek sesi ağustos böceği mi çıkarır?

Foto: Shutterstock

Florida Üniversitesi'nden John Petti bu soruyu araştırdı. Daha önce yayımlanmış araştırmaları inceledi, böcek uzmanlarına sesi en gür böceğin hangisi olduğunu sordu.
Çekirge ve cırcır böceği türü birçok böceğin adı gündeme geldi. Bunlar arasında 50 cm mesafede 96 desibel şiddetindeki sesi ile Avrupa danaburnu en yüksek sesliler arasındaydı.

Avrupa’da yaşayan danaburnu da yüksek ses çıkaran böcekler arasında. Oysa ağustos böceğinin birçok türünün daha yüksek ses çıkardığı görüldü. Kuzey Amerika'da yaşayan Walker ağustos böceği 108.9 desibel gücünde ses çıkarıyordu. Fakat Petti tek tek böceklerin ses düzeyinden ziyade ortalamanın esas alınması gerektiğini söylüyordu. Bu durumda Walker'in ortalaması 105.9'a düşüyordu. Ortalama ses düzeyi 106,7 desibel ile Afrika'daki Brevis ağustos böceği rekor kırıyordu.

Foto: Shutterstock

Fakat Brevis bu rekoru hep elinde tutamayabilir. 1995'de yapılan bir araştırmada böceklerin gürültü düzeyinin gövde büyüklükleriyle bağlantılı olduğu görüldü.

Güneydoğu Asya’da yaşayan dev ağustos böcekleri en gürültülü böcek rekorunu ele geçirebilir. Afrika ağustos böceği Brevisin kuru hali 0,3 gram iken güneydoğu Asya'ya özgü dev ağustos böcekleri 2 gram geliyor ve kanat uzunlukları 18-20 cm'yi buluyor.
Bu böceğin çok yüksek sesli olduğu anlatılır hep. Fakat bugüne kadar bilimsel bir ses ölçümü yapılmamış.

BBC

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...