Sözcü Plus Giriş

Ekvador: Assange’ın internet erişimini ABD başkanlık seçimini etkilememek için kestik

Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın internet erişimini "geçici olarak" kestiklerini doğruladı ve gerekçe olarak ABD’deki başkanlık seçimlerini gösterdi.

null
Güncellenme: 10:15, 19/10/2016
Ekvador: Assange’ın internet erişimini ABD başkanlık seçimini etkilememek için kestik

Ekvador Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Wikileaks'in son haftalarda ABD başkanlık seçimlerine büyük etki yapabilecek belgeler yayınladığına dikkat çekilerek, “Ekvador hükümeti seçim süreçlerine karışmamak veya belli bir adaya destek vermeyerek, başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme ilkesine saygı duyuyor. Bu nedenle Ekvador İngiltere Büyükelçiliği’ndeki (Assange'ın) iletişim sistemine erişimi geçici olarak kesildi” denildi.

Açıklamada ayrıca Jullian Assange'ın politik sığınmacı hakkının devam ettiği ve Wikileaks'in elindeki belgeleri başka yollarla yayınlamasını durdurma talebinde bulunmadıkları belirtildi.

Wikileaks dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Assange'ın internet bağlantısının kesilmesi için Ekvador üzerinde baskı yaptığını ileri sürmüş, ancak bu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

(DHA)

Yayınlanma Tarihi:08:32,