Türklerin Ukrayna’da vizesiz kalma süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Poroşenko'nun Erdoğan'ı Türk vatandaşlarının Ukrayna’da vizesiz kalış sürelerinin uzatıldığı konusunda bilgilendirildiği öğrenildi.

Türklerin Ukrayna’da vizesiz kalma süresi uzatıldı

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Poroşenko, Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Poroşenko ayrıca, Erdoğan'ı, Türk vatandaşlarının Ukrayna'da 180 gün içinde tek seferde vizesiz kalış sürelerinin 60 günden 90 güne çıkarıldığı konusunda bilgilendirdi. Türkiye, kısa süre önce aynı düzenlemeyi Ukrayna vatandaşları için yapmıştı.

Proşenko, bu adımın, iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin ve ekonomik ilişkilerin gelişimi için önem taşıdığına işaret etti.

Erdoğan ve Poroşenko'nun, “Kırım'daki insan hakları ihlallerini” de görüştükleri belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın, Kırım'da yapılan Rusya genel seçimlerinin sonuçlarının Türkiye tarafından tanınmadığını söylediği kaydedildi.

Erdoğan ve Poroşenko'nun ayrıca, iki ülke arasındaki serbest ticaret bölgesi müzakerelerinin hızlandırılması konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...