Sözcü Plus Giriş

Esad: Halep’te kuşatma yok, kimyasal silah kullanmadık

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Halep'in muhaliflerin elindeki kesimlerinin kuşatma altında tutulduğunu reddetti. Esad ayrıca, kimyasal silah kullanıldığı iddialarını da kabul etmedi.

Sozcu.com.tr
17:25 -
Esad: Halep’te kuşatma yok, kimyasal silah kullanmadık

Kimyasal silah kullanmanın sivilleri “teröristlerin” kucağına atacağını söyledi. Beşar Esad “ABD ve Türkiye’nin teröristleri desteklemeye son vermesi halinde, ülke dışına kaçan Suriyelileri iki ay içinde geri kabul edeceğini belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre Esad, geçen Cumartesi günü 60 Suriye askerinin öldüğü saldırıların “kaza olmadığını” da söyledi.

Suriye lideri ülkesindeki savaşın “başka ülkelerin fonladığı küresel bir çatışmanın parçası olduğu sürece devam edeceğini” vurguladı.

AP’nin yayınına katılan Esad, “Küresel ve bölgesel çatışmanın parçası olarak gördüğünüzde, kontrol edemediğiniz çok fazla dış etken olduğunda, savaş devam edecektir” dedi.

Beşar Esad, geçen Pazartesi günü yardım konvoyuna düzenlenen saldırının arkasında Rusya’nın olmadığını söyledi.

Esad “O konvoylar militanların bölgesindeydi. Teröristlerin kontrolündeki bölgede. Önce onları, bu konvoyların güvenliğinden sorumlu teröristleri suçlamalılar. Ne olduğu hakkında bir fikrimiz yok” dedi.

Son güncelleme: 17:51 22.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more