Sözcü Plus Giriş

Fidel Castro’dan Obama’ya: Hediyelerinize muhtaç değiliz

Fidel Castro, ABD Başkanı Obama'nın Küba ziyaretine ilişkin beklenen açıklaması sert oldu. Castro, " Hediyelerinize muhtaç değiliz" dedi.

Güncellenme: 19:41, 28/03/2016
Fidel Castro’dan Obama’ya: Hediyelerinize muhtaç değiliz

ABD Başkanı Barack Obama’nın Küba ziyareti ile ilgili görüşlerini merakla beklenen Fidel Castro nihayet sessizliğini bozdu. Komünist Partisi Merkez Komitesi yayın organı Granma’da tarihi ziyaret ile düşüncelerini paylaşan Castro Obama’ya sert çıktı: “İmparatorluğun bize bir şey hediye etmesine muhtaç değiliz.”

Castro “Kardeş Obama” başlıklı yazıda Küba’nın “onurlu ve özverili” bir ülke olduğunu belirterek “Küba halkı eğitim, bilim ve kültürel gelişmelerle elde edilmiş zaferlerden, haklardan ve manevi zenginliklerden asla vazgeçmeyecektir” ifadelerini kullandı.

“İmparatorluğun bize bir şey hediye etmesine muhtaç değiliz. Bizim çabalarımız yasal ve barışcı yollardan olacaktır çünkü bu bizim bu gezegende üzerinde yaşayan tüm insanların barış ve kardeşliğine karşı olan sorumlulugumuzdur” diyen Castro, Küba halkının sahip olduğu güç ve zekası ile “gıda ve maddi zenginlik üretecek kapasiteye sahip” olduğunu vurguladı.

“OBAMA’NIN ALLI PULLU SÖZLERİ KÜBALILARA KALP KRİZİ RİSKİ YAŞATTI”

89 yaşındaki devrimci lider, Obama’nın Havana Gran Teatro’da yaptığı konuşmada “geçmişi unutup geleceğe bakalım” sözlerini de “allı pullu sözler” olarak nitelendirerek ABD Başkanı’ndan  Kübalılar ve Amerikalılar hakkında “arkadaş, aile ve komşu”  gibi sözler duyan Kübalıların “kalp krizi geçirme” riskiyle karşı karşıya kaldıklarını yazdı.

“OBAMA 10 YAŞINDA BİLE DEĞİLKEN KÜBA’DA AYRIMCILIK ORTADAN KALKMIŞTI”

Obama’nın konuşmasında Küba ve ABD’nin afro-amerikan kökenlerine yaptığı vurguyu da eleştiren Fidel Castro “Yerli halklar Obama’nın havasında hiçbir yer tutmuyor.  Irk ayrımcılığının Devrimle birlikte süpürülüp yok edildiğine dair tek bir laf etmedi. Sayın Obama daha on yaşını bile doldurmadan tüm Kübalıların çalışma ve emeklik hakları ilan edilmişti. Siyah vatandaşların eğlence ve kamusal alanlardan men edilmesi için haydut tutulması iğrenç ve ırkçı burjuva alışkanlığı Küba Devrimince bu topraklardan süpürülmüştü.”

60 yıllı aşkın süredir Küba’ya uygulanan ambargoyada vurgu yapan Castro 1961 Domuzlar Körfezi çıkartmasını da unutmadı.  Castro, ABD’nin uçak ve savaş gemileriyle eğitilmiş paralı askeleriyle Küba’ya baskın yaparak bombaladığını hatırlatarak “Hiçbir şey yüzlerce ölü ve yaralıya mal olan ülkemize yapılan bu kasıtlı saldırıyı haklı çıkaramaz” dedi.

DHA

Yayınlanma Tarihi:19:02,