Sözcü Plus Giriş

Filipinler Devlet Başkanı: Herkesi öldüremem

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte uyuşturucu tacirlerine karşı savaşı altı ay daha uzatmak istediğini belirterek ‘‘İstesem de hepsini öldürmem mümkün değil’’ diye konuştu.

Güncellenme: 15:00, 19/09/2016
Filipinler Devlet Başkanı: Herkesi öldüremem

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Filipinler Devlet Başkanı Duterte başkan seçilene kadar ülkedeki uyuşturucu ticaretinin boyutunu kavrayamadığını belirti.

Güvenlik birimlerinin elindeki uyuşturucu ticaretinin içinde yer alan yüksek rütbeli devlet memurlarının çokluğuna atıfta bulunan Duterte “İstiyor olsam da bunların hepsini öldürmem mümkün değil” dedi.

 

4 AYDA 3 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Rodrigo Duterte'nin Mayıs ayında devlet başkanlığı görevine gelmesinden bu yana Filipinler'deki uyuşturucu savaşında 3 bin kişi öldürüldü.

Resmi polis kaynakları şimdiye kadar bin 100 uyuşturucu tacirinin öldürüldüğünü açıklamasına karşın, diğer öldürülen kişilerin faillerinin belli olmadığı açıklandı. İnsan hakları örgütleri bu kişilerin yarı militer yurttaş muhafızları tarafından öldürüldüğünü belirtiyorlar.

Duterte'nin uyuşturucu tacirlerine karşı yürüttüğü öldürme harekatı Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve ABD tarafından sert şekilde eleştirilip, ‘yargısız infaz’ olarak niteleniyor.

DHA

Yayınlanma Tarihi:12:53,