Filipinler lideri nin konvoyuna bombalı saldırı

IŞİD'e biat eden bir grup, Malavi kenti yakınlarında Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin konvoyuna saldırı düzenledi.

Filipinler lideri nin konvoyuna bombalı saldırı

Filipinler’in kuzeyindeki askeri bir kampa ziyaret düzenleyen Duterte’nin kortejinin geçiş güzargâhında bir patlama meydana geldi.

Ordu Sözcüsü Albay Edgard Arevalo, saldırının ardından konvoydaki askerlerle saldırganlar arasında çatışma çıktığını açıkladı.

Sputnik Türkiye’nin aktardığı habere göre, IŞİD’e biat eden bir grubun düzenlediği açıklanan saldırıda Duterte’nin yedi koruması ve iki asker yaralandı. Askeri kaynaklar, Maravi yakınlarındaki patlamada, yaralananlar arasında sivil olmadığı açıkladı.

309kdakkaaaa32

DUTERTE: GEZİYİ ERTELEMEMİ TAVSİYE ETTİLER AMA ORAYA GİDECEĞİM

Saldırının ardından gezisini yarıda kesmeyen Duterte, ilk açıklamasında “Ekibim kısa bir süre önce pusuya düşürüldü. Devlet Başkanlığı Güvenlik Grubu’na el yapımı bombayla saldırdılar. Ama oraya gideceğim. Bana tavsiye edilen geziyi ertelememdi ama ben ‘Hayır’ dedim. Eğer mümkünse aynı rotayı takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Duterte’nin gezisi, Maute örgütünün işgal ettiği Mindanao Özerk Bölgesi’nin Lanao del Sur kentindeki Butig kasabasındaki operasyonların başlamasının ardından geldi. Başkent Manila’ya 800 kilometre uzaklıktaki Butig’deki operasyonda şimdiye kadar 35 militanın öldürüldüğü, aralarında belediyeye ait binanın da aralarında bulunduğu birçok bölgenin geri alındığı belirtildi.

MAUTE, ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE DE BOMBALI SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞTU

Öte yandan Maute isimli örgüt, dün de ABD’nin Manila Büyükelçiliği yakınlarına bir bomba bırakmış, bomba güvenlik güçleri tarafından kontrollü olarak patlatılmıştı. Grup, eylül ayında Davao kentinde 15 kişinin öldüğü bombalı saldırının da sorumlu olarak açıklanmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...