Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira istifa etti

Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira görevinden istifa etti.

Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira istifa etti

Elysee sarayından konu hakkında yapılan açıklama şöyle “Adalet bakanı Christiane Taubira 27 Ocak 2016 tarihinde istifa mektubunu Cumhurbaşkanı François Hollande’a verdi.

Fotoğraflar: Reuters

Cumhurbaşkanı Hollande, bakan Taubira’nın istifasını kabul etti ve yaptığı başarılı bakanlık dönemi ve özellikle “herkes için evlilik” kanunu konusunda verilen mücadelede çok başarılı olan Christiane Taubira’ya minnetlerini sundu.

Açıklamada, eski Adalet Bakanı’nın muhalif olduğu anayasa reformunun meclis gündemine taşınacağı vurgulanırken, görüşmeler öncesi Taubira’nın istifası noktasında Hollande ile Taubira’nın görüş birliğine vardıkları aktarıldı.

“DİRENMEK BAZEN GİTMEKTİR…”

Cumhurbaşkanı Hollande’ın adalet reformu ve eşcinsellere evlilik yolunu açan yasada gösterdiği inanç ve azminden dolayı da Taubira’yı takdir ettiği kaydedildi. Eski Adalet Bakanı da istifa sonrası Twitter’dan “Direnmek bazen kalmak, bazen de gitmektir.” mesajını paylaştı.

Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira, Elysee Sarayı’ndaki bir toplantıdan bisikletiyle ayrılırken…

Adalet bakanlığına görevine Finistere sosyalist milletvekili Jean-Jacques Urvoas getirildi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK

Bugün Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen anayasa reformu, terör suçundan mahkum olanların vatandaşlık hakları ellerinden alınmasını öngörüyor. Bu anayasa değişikliğine Christiane Taubira karşı çıkıyordu. Ayrıca Kasım ayında Paris’te düzenlenen saldırılar sonrası ilan edilen olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasının da yine mecliste görüşülecek konular arasında yer alması bekleniyor.

IRKÇI SALDIRILARIN HEDEFİNDEYDİ

Cumhurbaşkanı Hollande’ın Elysee’ye çıktığı Mayıs 2012’den beri Adalet Bakanlığı koltuğundan oturan siyahi bakan Christiane Taubira, görevi boyunca birçok ırkçı saldırının da kurbanı oldu. Son olarak aşırı sağ Minute dergisinin kapağında Taubira’nın resmini kullanarak “Maymun gibi kurnaz Christiane Taubira muzu buldu” ifadelerini kullanması uzun süre konuşulmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...