Fransa’da olağanüstü hâl 6 ay uzatıldı

Fransa parlamentosu ülkede geçen yılın kasım ayındaki Paris saldırılarından bu yana yürürlükte olan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının altı ay daha uzatılması kararı aldı. Karar, Nice kentinde 84 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan kamyon saldırısının ardından alındı.

Fransa’da olağanüstü hâl 6 ay uzatıldı

577 milletvekilinden büyük bir çoğunluğun hazır bulunduğu oturumda 489 milletvekili lehte oy kullanırken 26 milletvekili aleyhte oy kullandı 4 milletvekili ise çekimser kaldı.

Muhalefetin istediği, “ulusal güvenliği tehdidi ettiği konusunda ciddi şüpheler bulunan kişilerin elektronik kelepçe ya da toplama kamplarında tutulmaları” veya “radikal dinci hareketleri barındıran camilerin valilik kararı ile kapatılmaları” konularını “Temel haklar konusunda taviz vermeyiz” diyerek reddeden Başbakan Valls, bu konunun 10 sene içinde olacak gelişmelere bağlı olarak tekrar tartışılabileceğini söyledi.

Olağanüstü hâl uzatma kanun tasarısı 3 ay bir uzatma için yapılmış olmasına rağmen sonuç olarak 6 aylık bir uzatma kabul edildi.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...