Sözcü Plus Giriş

Halep’te vurulan yardım konvoyu: Rusya ve Suriye’den yalanlama

Rusya ve Suriye ordusu, Halep'e insani yardım taşıyan konvoyun Suriye ordusu tarafından vurulduğu yönündeki haberi yalanladı.

Sozcu.com.tr
16:33 -
Halep’te vurulan yardım konvoyu: Rusya ve Suriye’den yalanlama

Suriye’nin Halep kentindeki Urum el Kubra bölgesinde yardım götüren bir konvoya dün saldırı düzenlenmişti. Aralarında üst düzeyi bir Suriye Kızılayı yetkilisinin de olduğu yaklaşık 20 kişinin öldüğü saldırıda, konvoydaki 31 araçtan 18’i de kullanılamaz hale gelmişti.

Suriye devlet televizyonu SANA’nın aktardığına göre, yapılan açıklamada “Bazı medya kuruluşları tarafından Suriye Arap Ordusu’nun Halep yakınlarında insani yardım konvoyunu vurduğu yönündeki haberlerin hiçbir doğruluk payı yoktur” denildi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı da kısa süre önce bir açıklama yaparak, Rusya ve Suriye uçaklarının BM’ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadığı açıklamıştı.

Halep’e giden BM insani yardım konvoyunun Rus jetleri tarafından vurulduğuna dair iddialara yanıt veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Rusya ve Suriye uçakları, Halep’in güneybatısında BM’ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadı. Konvoyun güzergahı, militanların kontrolündeki bölgelerden geçtiği için Rus gözlem merkezi, konvoyun geçişini insansız hava araçları aracılığıyla izledi” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERSon dakika... BM yardım konvoylarını durdurma kararı aldıABD’li yetkili: Rusya ya da Suriye ordusu vurdu

‘KONVOYUN YERİNİ SADECE MİLİTANLAR BİLİYORDU’

Tüm insani yardım 13.40’ta teslim edildikten sonra takibin sona erdiğini belirten Konaşenkov, “Konvoyun sonraki hareketleri Rusya tarafından izlenmedi. Sadece bu bölgeleri kontrol eden militanlar, konvoyun konumu ile ilgili bilgilere sahipti” dedi.

‘KONVOYUN VURULDUĞUNA DAİR EMARE YOK’

Öte yandan Konaşenkov, görüntülerin incelenmesinin ardından konvoyun vurulduğuna dair bir emare bulmadıklarını bildirdi. “Olayın yaşandığı bölgedeki aktivist olarak adlandırılan kişiler tarafından çekilen görüntüleri dikkatlice inceledik ve konvoya mühimmat isabet ettiğini gösteren herhangi bir emareye rastlamadık. Araçların üzerinde şarapnel delikleri bulunmuyor. Hava saldırısı sonucundaki patlamanın etkisiyle ortaya çıkacak hasar görülmüyor” diyen Konaşenkov, görüntülerin, malzemelerin yandığının doğrudan kanıtı olduğunun ve yangının tuhaf biçimde militanların Halep’e yaptıkları saldırıyla eş zamanlı olarak çıktığının altını çizdi.

İLGİLİ HABERSuriye'de ateşkes sona erdi, yardım konvoyu vurulduSuriye'de ateşkes sona erdi, yardım konvoyu vuruldu

‘BEYAZ KASKLAR ÖRGÜTÜ YANGIN HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLİR’

Fetih El Şam Cephesi (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanlarının Halep’in güneybatısında çoklu roketatar sistemleriyle saldırı düzenlediğini de bildiren Konaşenkov, her zaman kameralarıyla birlikte doğru yerde ve doğru zamanda ‘kazara’ bulunan Fetih El Şam bağlantılı Beyaz Kasklar örgütü üyelerinin yangının faili ve amacı hakkında bilgi sahibi olabileceğini ifade etti.

Son güncelleme: 16:54 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more