Hitler’in ‘Kavgam’ kitabı, Almanya’da 70 yıl sonra yeniden satışa sunuldu

Almanya’da 70 yıl aradan sonra ilk kez Hitler'in “Mein Kampf” (Kavgam) adlı eseri satışa sunuldu.

Hitler’in ‘Kavgam’ kitabı, Almanya’da 70 yıl sonra yeniden satışa sunuldu

Almanya'da telif hakkı süresinin dolmasının ardından, 70 yıl aradan sonra ilk kez Hitler’in “Mein Kampf” (Kavgam) adlı eseri, “Kavgam: Eleştirel Baskı” adıyla bugün satışa sunuldu. 

Fotoğraflar: Reuters

Kitabı iki cilt halinde “Kavgam: Eleştirel Baskı” adıyla yayınlayan Münih Tarih Enstitüsü, bir tanıtım toplantısı düzenledi.

Tarih Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada eserin tamamen elden geçirilerek, içeriğin tarihi gerçekler ışığında bilimsel olarak yorumlandığı kaydedildi. Kavgam’ın yorumlu yeni baskısının okullarda ders kitabı olarak okutulup okutulmayacağı da tartışılıyor.

Eser Hitler’in tezlerini çürütecek 3 bin 500 yorum da eklendi. Kitap daha çok araştırmacılar, meraklılar ve öğrenciler için yeninden düzenlenmiş oldu.

Kitabın ilk bölümünü Hitler Landsberg'de hapishanede tutukluyken yazmıştı. Hitler hapishaneden çıktıktan sonra kitabını Berchdesgarden'deki evinde tamamlamıştı. 

Hitler’in “Mein Kampf” adlı eseri 1945 yılına kadar 12 milyon adet basıldı. “Mein Kampf” çok sayıda yabancı dile de tercüme edilerek satışa sunuluyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra “Mein Kampf” eserinin satışı ve baskısı yasaklandı.

Eserin 2016 yılında piyasaya çıkmasının sebeplerinden biri ise Almanya'da bir eserde telif hakkı süresinin 70 yıl olması. Bu süre bu sene tamamlandığı için eserin yeni bir versiyonu piyasayı sunulmaya başlandı.

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...