İlk İmam eğitimi Stockholm’de başlıyor

İlk İmam eğitimi Stockholm’de başlıyor

İlk İmam eğitimi Stockholm’de başlıyor

İlk imam eğitimi önümüzdeki eğitim yılında Stockholm'de başlayacak. Her yıl Halk Yüksek Okulları'na dağıtılan halk eğitimi bütçesinden finanse edilecek olan imam eğitimi 1 yıl süreli olacak ve daha üst düzeyde öğrenim görmek isteyenlere İslam teolojisi konusunda temel eğitim verecek.
İmam eğitimi inisiyatifinin arkasında olan Kista Halk Yüksek Okulu Rektörü Abdulkader Habib, İsveç Radyosu'na yaptığı açıklamada ‘‘İmam ihtiyacı çok fazla. Ülkedeki İslami topluluklara bugün uzman olmayan imamlar önderlik ediyor. Bu yüzden İsveç'te eğitim almış kişiler gerekmekte'' diye konuştu.
Kista Halk Yüksek Okulu'nun imam eğitimi inisiyatifi bir çok kesimde olumlu karşılanırken eğitime eleştiri getiren kesimler bu eğitimin İsveç'te yaşayan bütün İslami topluluklar için geçerli olmasının zor olacağını belirttiler.
Sunni mezhebi doğrultusunda Kuran Okulları da bulunan İslam Kültür Merkezleri Birliği Başkanı Hüseyin Ayata öğrencilere örnek olması açısından İsveççeyi ana dili gibi konuşan imamların olmasının en iyi yöntem olduğunu belirterek ‘‘Ancak bu karmaşık bir sorun. Bu eğitimi alan kişileri kim istihdam edecek. Aynı problem serbest kiliselerde de var. Her (İslami) topluluk kendi imam eğitimini kendisi vermelidir.'' diye endişelerini dile getirdi.
Son dönemlerde diğer İskandinavya ülkelerinde de çeşitli İslam ülkelerinden gönderilen imamların aşırı İslamcı görüşleri destekler vaazlar dile getirmeleri, toplum kesimlerinde tepkilere neden olmuş, camilerde görev yapacak imamların ülkelerin kendi dillerinde eğitilmesi ve vaazlarını o ülke dillerinde vermesi önerilmişti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...