Sözcü Plus Giriş

İngiltere Başbakanı Cameron AB liderleriyle görüşecek

Avrupa Birliği'nden ayrılma yönünde bir irade çıkan referandum sonrası İngiltere Başbakanı David Cameron ilk kez Brüksel'e giderek AB liderleriyle görüşecek.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 07:29, 28/06/2016
İngiltere Başbakanı Cameron AB liderleriyle görüşecek

Cameron önce AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile ardından Avrupa Konseyi toplantısı için Brüksel’de bulunan AB üyesi 27 ülkenin temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Avrupa Parlamentosu da İngiltere’nin ayrılma kararını görüşmek üzere bugün acil durum oturumu gerçekleştirecek.

Almanya, Fransa ve İtalya liderleri dün Berlin’de bir araya gelmiş ve AB’den çıkış sürecini resmi olarak başlatıp Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleme koyana kadar İngiltere ile gayriresmî müzakerelerde bulunulmayacağını duyurmuştu.

YENİ BİR İTİCİ GÜÇ ÇAĞRISI

Ev sahibi Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Berlin’de, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi ağırladığı görüşmede AB liderleri, Birlik’in güçlendirilmesi için ‘yeni bir itici güç’ çağrısı yaptı.

Toplantının arından ortak basın toplantısı düzenleyen liderlerden Almanya Başbakanı Merkel, “Avrupa anlaşmalarındaki 50. maddenin ne kadar açık olduğu konusunda mutabıkız. Avrupa Birliği’nden ayrılmak isteyen bir üye devlet Avrupa Konseyi’ne bildiride bulunmalı” dedi.

Merkel, “Bu olana kadar herhangi bir adım atılamaz. Ancak bu bildiri yapıldığında Avrupa Konseyi, ayrılık sürecinin nasıl müzakere edileceğine dair tüzüğü belirler. Anlaştığımız üzere, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış talebi Avrupa Konseyi’ne iletilene kadar resmî ya da gayriresmî müzakereler olmayacak” diye konuştu.

BELİRSİZLİKTEN KÖTÜ BİR ŞEY YOK

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve İtalya Başbakanı Renzi de İngiltere’nin AB’den çıkış sürecinin mümkün olan en kısa sürede başlaması ve AB’de kalan diğer 27 devletin karşı karşıya olduğu sorunlara odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Hollande, “Bizim sorumluluğumuz, İngiltere’nin AB’den çıkışıyla ilgili soruyu ve kalan 27 üyenin sorularını ele almakta vakit kaybetmemek” dedi ve “Belirsizlikten daha kötü bir şey yok” diye ekledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; İngiltere’nin Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleme koymasıyla, AB’den ayrılma anlaşmasının şartlarının belirlenmesi için iki yıllık süreç de başlamış olacak.

Başbakan David Cameron ise Ekim ayında görevini bırakacağını açıklamıştı.