Sözcü Plus Giriş

İngiltere’de kritik referanduma iki gün kala sürpriz sonuç

İngiltere'de Avrupa Birliği'ne üyeliğin oylanacağı referanduma iki gün kala yayımlanan son anket sonuçlarında büyük sürpriz... Avrupa Birliği'nden çıkma taraftarı olanların sabah akşam "Türkiye'nin AB'ye girme ihtimalini büyük tehdit" olarak gösterdiği İngiltere'de anket sonuçları başa baş gidiyor.

Güncellenme: 17:33, 21/06/2016
İngiltere’de kritik referanduma iki gün kala sürpriz sonuç

İngiltere’de Avrupa Birliği’ne üyeliğin oylanacağı Perşembe günkü referandum öncesi yayımlanan en güncel kamuoyu yoklamasında AB’de kalma yanlılarının üstünlüğünün azaldığı görülüyor.

Reuters’ın haberine göre finansal bahisçi IG şirketi tarafından Survation’a yaptırılan ankete göre AB’de kalma yanlıları yüzde 45, ayrılma yanlıları ise yüzde 44 oy aldı.

Bir önceki Cumartesi günü yayınlanan Survation anketinde yüzde 45 ile AB’de kalma yanlılarının ayrılma yanlılarına 3 puan üstünlüğü bulunuyordu.

Anket 20 Haziran tarihinde telefon üzerinden yapıldı.

TÜRKİYE EN ÖNEMLİ ARGÜMANLARI

AB’den ayrılma yanlıları Türkiye’yi kampanyalarının ana teması hâline getirerek, “Türkler İngiltere’nin ulusal güvenliğine tehdit” oluşturacağını öne sürüyor. Buna karşılık başbakan David Cameron’ın başını çektiği AB’de kalma yanlıları ise Türkiye’nin AB’ye üye olma olasılığının bulunmadığını belirten açıklamalar yaparak, İngiliz halkının endişe etmesine gerek olmadığını belirtiyorlar.

KRİTİK KARAR

İngiltere’de seçmenler 1973'te katıldıkları AB'de kalıp kalmayacaklarına Perşembe günü düzenlenecek referandumla karar verecek. Bu karar hem Avrupa'yı hem İngiltere'yi ekonomik ve politik yönden etkileyecek.

Pazartesi günü İngiltere'nin AB'de kalması yönündeki beklentilerin artmasıyla İngiliz Sterlini son 7 yıldaki en hızlı günlük yükselişini gerçekleştirmişti.

1992 Siyah Çarşamba krizinde sterline karşı bahse giren milyarder George Soros, ‘çıkalım' oyunun İngiliz sterlininin değerini Siyah Çarşamba'dan çok daha büyük bir düşüşe uğratacağını söyledi.

İLGİLİ HABERİngiltere'nin AB referandumu ve Türkiye tartışmalarıİngiltere’nin AB referandumu ve Türkiye tartışmaları

Yayınlanma Tarihi:17:31,