Sözcü Plus Giriş
GALERİ İngiltere'nin kararından sonra dışişleri bakanları zirvesi toplandı 25 Haziran 2016 13:06
1 İngiltere'nin tarihi referandumla Avrupa Birliği'nden çıkma kararı almasının ardından bugün, birliğin kurucu üyesi olan altı ülkenin dışişleri bakanları olağanüstü toplantı için bir araya geldi.
2 Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’un Dışişleri Bakanları dün olağanüstü toplantı kararı almıştı.
3 İngiltere’nin AB’den çıkma kararını değerlendirmek için bakanlar Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldiler.
4 Bakanların toplantı öncesinde, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na ait misafir evinin bahçesinde çıktıkları gezintisi sırasında çekilen fotoğrafları Reuters ajansı tarafından dünyaya servis edildi.
5 Dışişleri bakanlarının bahçenin derinliklerinde kafa kafaya verip konuşmaları ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.
6 İngiltere’nin şok etkisi yaratan Birlik’ten çıkma kararı karşısında Avrupa, nasıl bir hareket planı izleyeceğine karar vermeye çalışıyor.
7 Dışişleri Bakanlarının toplantısı sonrası yapılan açıklamada İngiliz hükümetinin süreci bir an önce başlatması gerektiği ifade edildi. Almanya DIşişleri Bakanı Steinmeier, ''Şimdi önemli olan kalan 27 üye ülkenin Birliğin geleceği için beklentilerini ortaya koymak ve AB vatandaşlarını dinlemektir'' diye konuştu. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da "Umarım burada kedi fare oyunları yapmayacağız" dedi. Bunun ne AB ne de Büyük Britanya açısından uygun olacağını ifade eden Asselborn "Bu noktada açıklık olmalı. Halk sözünü söyledi. Ve biz de bu kararı hayata geçirmek zorundayız" diye konuştu.
8 İngiltere’nin önümüzdeki günlerde Lizbon Antlaşması’nın 50’inci maddesi gereği ayrılma kararını Avrupa Birliği’ne resmi olarak belirtmesi gerekiyor. Bildirim yapıldıktan sonra süreç başlayacak ve taraflar arasında müzakere süreci başlayacak. İngiltere’nin AB’den çıkmasının en az 2 yıl sürecek müzakereler sonrası gerçekleşmesi bekleniyor.
9 (Soldan sağa) Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Dider Reynders, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders (Foto: Reuters)
10
11
12