Sözcü Plus Giriş

Irak ordusu: Halep’te ateşkes başladı, kentten çıkış serbest

Suriye ordusu, Halep'in doğusunda kuşatma altındaki halkın kenti terk edebilmeleri için Rusya'nın da destek verdiği ateşkesin yürürlüğe girdiğini ve kentten çıkanlar için güvenliğin sağlandığını duyurdu.

null
Güncellenme: 12:25, 20/10/2016
Irak ordusu: Halep’te ateşkes başladı, kentten çıkış serbest

Muhalifler bunun silahlı isyancıların teslim olmasını sağlamak için psikolojik bir yöntem olduğunu söylüyorlar.

Devlet medyası ordunun kentin Bustan el Kasr mahallesinde iki çıkış koridoru açtığını duyurdu. Haberlerde kent çıkışındaki Castello yolunda Halep’ten çıkanları bekleyen sıra halinde otobüslerin görüntüleri yer aldı.

Rus ve Suriye uçaklarının son haftalarda giderek artırdıkları yoğun bombardıman, doğu Halep’te hastaneleri, fırınları ve su pompalama istasyonlarını tahrip etti ve yüzlerce sivilin ölümüne yol açtı.

Suriye ordusu dün, sivillerin çıkışına izin vermek için geçici olarak ateşi keseceğini ve isyancıların belirlenen koridorlardan geçebilmeleri için hatlarını geri çekeceğini açıklamıştı.

Lübnan’ın, Suriye hükümeti yanlısı Mayadin TV kanalında yer alan haberde, bir çıkış noktasında hoparlörlerden “Çıkışlar güvence altındadır; fırsatı kullanın ve ailenizi kurtarın” çağrıları yapıldığı görülüyor.

İsyancılar ise Rusya ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın amacının Halep’in tümünü ele geçirebilmek için muhalefetin elinde olan kesimleri boşalttırmak olduğunu söylüyorlar.