Irak ordusu Musul’un doğusunda yeni bir saldırı başlattı

Irak ordusu bugün Musul kentinin doğusundaki cepheden yeni bir saldırı başlattı. Öte yandan Musul'un merkezinin 30 km kuzeyinde bulunan el Şura kasabası dün IŞİD militanlarından geri alındı. Irak ordusuna mensup güvenlik güçlerinin burada öldürdükleri IŞİD militanlarıyla çektirdikleri fotoğraflar Reuters tarafından dünyaya servis edildi.

Irak ordusu Musul’un doğusunda yeni bir saldırı başlattı

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, saldırının hedefinin, kentin ortasından geçen Dicle nehrinin doğu kıyısını ele geçirmek olduğu bildirildi.

Musul’un güneyinde ise Irak ordusu ve güvenlik güçleri dün iki cepheden birden ilerlemelerini sürdürdüler.

Dün yapılan bir ordu açıklamasında, Dokuzuncu Zırhlı Tümen’in Musul’un 7 km güneybatısındaki Ali Raş köyündeki aşırı dinci militanları yenerek köyde bayrak çektiği bildirildi.

El Şura kasabasında güvenlik güçler öldürdükleri IŞİD militanlarının önünde böyle poz verdiler.

El Şura kasabasında askerler öldürdükleri IŞİD militanlarının önünde gülerek poz verdiler.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de, güneyde de güvenlik güçlerinin el Şura kasabasını IŞİD militanlarından aldığını ve ilerlemesine devam ettiği söyledi.

siiiroqi0402394klaksdİran’ın desteklediği Şii milis grubu Haşdi Şabi’den binlerce savaşçı ise Cumartesi günü Musul harekatına katılarak kentin batısındaki bölgeleri ele geçirmek için süren operasyonda yer aldılar. Bu operasyonun hedefi Musul’un 55 km batısındaki Tel Afer kentini ele geçirmek.

Haşdi Şabi sözcüsü Ahmed el Asadi yaptığı basın toplantısında, Tel Afer’in IŞİD’den geri alınmasıyla militanların komşu Suriye’ye kaçmaları ya da buradan yardım almalarının yolunun kesileceğini söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...