Sözcü Plus Giriş

İran: Saldırı, ABD’nin IŞİD’i desteklediğini göstermiş oldu

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye’nin Deyr ez Zor kentinde Suriye ordusuna ait askeri bir üssü hedef almasını “şiddetle” kınadı. Yapılan yazılı açıklamada, “Bu saldırı, ABD’nin IŞİD’i desteklediğini göstermiş oldu” ifadelerine yer verildi.

11:15 -
İran: Saldırı, ABD’nin IŞİD’i desteklediğini göstermiş oldu

Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi imzasıyla yapılan açıklamada, “ABD'nin düzenlediği eylem, IŞİD'in bu üsse saldırıldığı bir zamana denk gelmesi, terör örgütünün ABD'nin desteğini aldığını gösteriyor” denildi.

Açıklamada saldırının, Suriye'nin bağımsızlık ve egemenlik haklarına aykırı bir eylem olduğu savunularak, “Eylemin, BM Güvenlik Konseyi'ne üye bir ülke tarafından yapılması, uluslararası usul ve sorumluluklara karşı bir eylemdir” ifadesi kullanıldı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Suriye'de ateşkes sallantıda: Halep'te ilk hava saldırılarıSuriye’de ateşkes sallantıda: Halep’te ilk hava saldırıları

SALDIRI, ATEŞKES ANLAŞMASINI TEHLİKEYE SOKUYOR

Açıklamada, “Saldırı, terörle mücadeleye katkı sunmamakla birlikte, varılan ateşkes anlaşmasını da tehlikeye sokmuş olup, terör örgütlerinin güçlenmesine ortam oluşturacak” diye kaydedildi.

ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri cumartesi akşamı Deyr ez Zor kentinde Suriye ordusuna ait bir üssü vurmuş, ABD konuyla ilgili, “IŞİD’i vurduğumuzu sanıyorduk, yanlışlıkla oldu” açıklaması yapmıştı.

Rus ordusu, hava saldırısında en az 62 Suriye askerinin öldüğünü duyurmuştu.

DHA

Son güncelleme: 17:06 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more