İran yeni Uzmanlar Meclisi Başkanı'nı seçti

İran yeni Uzmanlar Meclisi Başkanı'nı seçti

İran yeni Uzmanlar Meclisi Başkanı'nı seçti

İran'da dini lideri seçmek görevli Uzmanlar Meclisi başkanlığına katı muhafazakâr tutumuyla tanınan Ayetullah Ahmed Cenneti seçildi.

5'inci dönem Uzmanlar Meclisi başkanlığı için yapılan oylamada 89 yaşındaki Ayetullah Cenneti, kullanılan 86 oydan 51 üyenin olumlu oyunu alarak başkan seçildi.

Toplam 3 adayın yarıştığı başkanlık makamı için Cenneti'nin rakipleri Ayetullah Emini ve Ayetullah Şahrudi sırasıyla 21 ve 13 oyda alabildi.

26 Şubat tarihinde yapılan Uzmanlar Meclisi seçimlerinde, 16 kişinin seçildiği başkent Tahran'da muhafazakârlar büyük bir yenilgi almıştı. Reformcuların birinci sıra adayı eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin birinci olduğu Şubat seçimlerde, Muhafazakârların birinci sıra aday Ayetullah Cenneti ancak 16'ıncı ve son sıradan meclise girebilmiş.

Muhafazakârların Tahran'daki ağır yenilgisine rağmen bugünkü başkanlık seçimi sonucu, Uzmanlar Meclisi'nde hala muhafazakârların egemen olduğunu göstermiş oldu.

Ayetullah Cenneti aynı zamanda Anayasayı Koruyucu Konseyi'nin genel sekreterliğini de yapmaktadır.

Tamamı dini şahsiyetlerden oluşan Uzmanlar Meclisi ana görev olarak dini lideri seçme, denetleme ve gerektiğinde görevden alma yetkisine sahiptir.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...