IŞİD, koalisyon uçaklarının bombardımanını lastiklerle engelemeye çalışıyor

Musul operasyonu kapsamında kurtarılan bölgelerde IŞİD terör örgütünün koalisyon uçaklarının görüşünü engellemek üzere yakmak için yol kenarlarına dizdiği binlerce kamyon lastiği bulundu.

IŞİD, koalisyon uçaklarının bombardımanını lastiklerle engelemeye çalışıyor

Yol kenarlarına sıralı şekilde dizilen lastiklerin olası hava harekatlarında yakılarak, siyah duman çıkarıldığı ve böylece koalisyon uçaklarının görüşünün engellenmeye çalışıldığı belirtildi.

Bu arada operasyonda ele geçirilen bir köyde IŞİD’in bölgedeki en büyük bomba imalathanesi de tespit edildi.

Musul’un IŞİD terör örgütünden kurtarılması için Irak ordusu ve peşmerge güçleri tarafından başlatılan operasyon devam ediyor.

Operasyon kapsamında Musul’un doğusunda bulunan Bertılla ve Hamdaniye kasabalarında çatışmalar şiddetlenirken, Irak ordu birliklerine bağlı komando taburları da Bertılla bölgesine sevk edildi. Irak ordu birliklerinin Bertilla kasabasının bir bölümünü kontrol altına aldığı bildirilirken, çatışma bölgesinden de çok sayıda ambulans çıktığı dikkat çekti.

lastik22Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Musul ile son sınırı olan Bertılla’da karayolu toprak dökülerek kapatılırken, aynı noktada çok sayıda peşmerge mevzisi de oluşturuldu. Bu arada Bertılla’da IŞİD’in geri çekildiği bölgelerdeki işyerlerinde yoğun hasar oluştuğu gözlendi. IŞİD’den kurtarılan köylerde yaşayan ve daha önce göç eden çok sayıda sivilin de evlerindeki eşyaları kamyonlara yükleyerek götürdükleri dikkat çekti.

YAKILMAYA HAZIR KAMYON LASTİKLERİ

Musul operasyonunu sonucunda peşmerge güçlerinin eline geçen bölgelerde IŞİD terör örgütü mensuplarının kullandığı ilginç yöntemler de ortaya çıktı. IŞİD mensuplarının koalisyon uçaklarının bombardımanını engellemek için Musul- Erbil karayolunun kenarına yerleştirdiği binlerce kamyon lastiği DHA ekibi tarafından görüntülendi.

lstik1IŞİD mensuplarının karayolunun her iki tarafına bıraktığı lastikleri yakarak siyah duman çıkardıkları ve bu şekilde koalisyon uçaklarının görüşünü kısıtlayarak, bombardımanları engellemeye çalıştıkları belirtildi.

Musul yolunun kenarına bırakılan binlerce lastik ilginç görüntüler oluştururken, teröristlerin karayolunun ortasındaki toprak alanı da ateşe vererek uçakları engellemeye çalıştıkları kaydedildi. IŞİD’den kurtarılan çok sayıda köyün içinden geçen yollarda da binlerce kamyon lastiği bırakıldığı ve bazılarının daha önceden yakıldığı dikkat çekti. Bölgedeki peşmerge sorumlusu Ekrem Hüseyin, teröristlerin bu yöntemi uçaklara karşı çok sık kullandığını söyledi.

last1232

IŞİD’İN BOMBA İMALATHANESİ

Musul operasyonunun ilk aşamasında ele geçirilen Cakuli Köyü’nde de IŞİD’in bölgedeki en büyük bomba imalathanelerinden biri ortaya çıkarıldı. Koalisyon uçakları tarafından  vurulan bomba imalathanesinde terör örgütünün saldırılarda kullandığı çok sayıda motosiklet bulunduğu görüldü. İmalathanede kullanıma hazır el yapımı bir roket başlığı ve bomba yapımında kullanılan çok sayıda metal parçası ve tüpler bulundu.

Yetkililer teröristlerin burada imal ettikleri bombaları motosikletlere yükleyip saldırı gerçekleştirdiğini söyledi. IŞİD’den kurtarılan Cakuli köyünde çok sayıda ev ve iş yerinin hasar gördüğü görülürken, duvarlarda terör örgütünün bayrağının çizili olduğu dikkat çekti.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...