Sözcü Plus Giriş

Işık: Rusya ile S-400 için görüşüyoruz

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek üzere S-400 hava savunma sistemleri alımı için Rusya ile görüşüldüğünü açıkladı.

null
Güncellenme: 13:59, 18/11/2016
Işık: Rusya ile S-400 için görüşüyoruz

Deutsche Welle’ye konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için Rus S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Ankara’da Roketsan Güdümlü Füze ve Silah teslim töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, “Rusya ile S-400 için görüşüyoruz. Ancak farklı ülkelerle görüşmeler de yapılıyor” dedi. Rusya’nın bu konuda tavrının şu ana kadar olumlu olduğunu ve proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığını belirten Işık, “Bu noktada ümit ederiz ki, özellikle NATO üyesi ülkeler daha ciddi gayret gösterirler ve NATO’yla uyumlu bir füze savunma sistemimiz olur. Ama biz hiçbir zaman Rusya’nın bu teklifini de gözardı etmiyoruz” diye konuştu.

Işık, nihai hedeflerinin hava ve füze savunma sistemlerini yerli olarak üretmek olduğunu da vurguladı.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İstanbul’da yaptığı görüşmede konu gündeme gelmiş, iki lider uzun menzilli füze projesinde işbirliği açıklaması yapmıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:48,