İsveç, 80 bin sığınmacıyı sınır dışı edecek

İsveç’in sığınma başvurusu kabul edilmeyen 80 bin kadar kişiyi sınır dışı etmeye hazırlandığı bildiriliyor

İsveç, 80 bin sığınmacıyı sınır dışı edecek

İçişleri Bakanı Anders Ygeman charter uçaklarla birkaç yıl içinde bu göçmenleri sınır dışı edeceklerini belirterek, “Şu anda 60 bin kişiden söz ediyoruz. Ama bu sayı 80 bin'e çıkabilir” dedi.

Foto: Reuters

2015'te İsveç'e 163 bin göçmenin sığınma başvurusu yaptığı belirtildi. İsveç, Avrupa'da nüfusuna oranla en fazla sığınma başvurusu yapılan ülke oldu. Geçen yıl değerlendirilen 58.800 başvurudan yüzde 55'inin kabul edildiği açıklandı.

Foto: Reuters

Avrupa ülkeleri geçen yıldan bu yana büyük bir göçmen akınıyla baş etmeye çalışıyor. Binlerce göçmen, zorlu kış koşullarına rağmen, ölüm tehlikesini göze alarak Yunan adalarına geliyor. Birleşmiş Milletler'e göre bu yıl Yunanistan'a 46 bin göçmen geldi. 170'ten fazla göçmen denizi geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

Foto: Reuters

EN ÇOK İSVEÇ VE ALMANYA TERCİH EDİLİYOR

İsveç göçmen akını nedeniyle yakın bir zaman önce geçici sınır kontrollerine başlamıştı. İsveç, Almanya ile birlikte mülteciler ve AB’ye kaçak giren diğer göçmenlerin en fazla tercih ettikleri ülke. Gothenburg kenti yakınlarında bu hafta başında 22 yaşındaki bir sığınma merkezi çalışanının 15 yaşındaki bir sığınmacı tarafından bıçaklanarak öldürülmesi İsveç'te göçmenlerle ilgili gerginliği artırmıştı. İsveç'e geçen yıl ebeveynleri olmayan toplam 35.400 çocuğun sığınma başvurusu yaptığı belirtiliyor.

Foto: Reuters

Komşu ülke Danimarka'da hükümet bu hafta mültecilerin değerli eşyasına el konulmasına izin veren yasa tasarısını onaylamıştı. Mültecilerin altın ve diğer değerli eşyasına el konulması, Nazilerin Yahudi soykırımı sırasındaki uygulamalarına benzetilmişti.

BBC

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...