İsveç’te bütün bakanlıkların seyahat harcamaları inceleme altında

Dünyanın en zengin 17'nci ülkesi olan İsveç'te 80 bin euro'luk (yaklaşık 272 bin TL)lüks harcama yapan müsteşar yüzünden tüm bakanlar incelemeye alındı.

İsveç’te bütün bakanlıkların seyahat harcamaları inceleme altında

Kişi başına düşen gayrisafi milli hasılası 46 bin 386 dolarla dünyanın en zengin 17’inci ülkesi İsveç, 80 bin euro’luk lüks harcama yapan müsteşarın peşine düştü.

İsveç Hükümeti'nde Alt Yapı Bakanlığı Müsteşarı Erik Bromander'ın göreve geldiği 2014 yılından bu yana yaptığı lüks seyahat harcamalarının 800 bin kron'u (80 bin euro) geçtiğinin ortaya çıkmasından sonra başbakanlık bütün bakanlar ile müsteşarların seyahat harcamalarını incelemeye aldı.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven'in Müsteşarı Emma Lennartsson yaptığı açıklamada ‘‘Bütün bakanların ve müsteşarlarının yaptıkları görev seyahatleri konusunda güncel bilgi sahibi olmak istiyoruz. Ayrıca mevcut ilkelerin netleştirilmesine gereksinim olup olmadığını görmek istiyoruz'' diye konuştu.

Bakanlık Müsteşarı Erik Bromander'ın çok sayıda görev seyahati gerçekleştirdiği, bunların çoğunun da hükümet ilkelerinde ekonomi sınıfında yapılması öngörülürken, business sınıfında yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Müsteşar Erik Bromander, başta patronu Alt Yapı Bakanı Anna Johansson'dan gelen sert eleştiriler karşısında müsteşarlık görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...