Sözcü Plus Giriş

İsviçre’de çalışan çalışmayan herkese 7 bin TL maaş referandumu

İsviçre, ‘çalışsın veya çalışmasın’ her vatandaşa ayda 2 bin 500 İsviçre frankı (7 bin TL) maaş verilip verilmemesini belirlemek üzere referanduma gidiyor.

11:08 -
İsviçre’de çalışan çalışmayan herkese 7 bin TL maaş referandumu

Sputnik Türkiye’nin Daily Mail’den aktardığı habere göre, 5 Haziran'da yapılacak referandumdan kabul sonucu çıkması halinde çocuklara da ayda 645 frank verilmesi öngörülüyor.
Uygulamanın İsviçre hazinesine bedelinin yılda 208 milyar frank olacağı belirtilirken bu tutarın 153 milyon frankının vergilerden, 55 milyon franklık kısmının ise sosyal sigorta ve sosyal yardımlaşma harcamalarından aktarılacağı kaydedildi.

AMAÇ ÇALIŞMAK VE PARA KAZANMAK ARASINDAKİ BAĞI YOK ETMEK

Ülkedeki bir grup entelektüel tarafından sunulan tasarıyı İsviçre’nin sol ve sağ görüşlü kesimleri olumlu bulmuyor. Tasarının destekleyicileri, insanların çalışıp çalışmamalarına bakılmaksızın gelir sahibi olmalarının, çalışmak ve para kazanmak arasındaki bağı koparacağını iddia ediyor.

Referandum teklifi İsviçreli araştırma kuruluşu Demoscope Enstitüsü’nün yürüttüğü anket sonuçları ışığında sunuldu. Bu ankete göre İsviçre vatandaşlarının yüzde 98’i aylık gelirleri güvence altına alınsa bile çalışmaya devam edeceklerini beyan etti.

CİHAN

Son güncelleme: 11:15 03.02.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more