İtalya Dışişleri Bakanı’ndan Erdoğan’a yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mültecilere ilişkin olarak Avrupa Birliği’ne (AB) yaptığı uyarı yankı bulmaya devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, “Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır, bunu da bilesiniz” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Bunu uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir” diye karşılık verdi.

İtalya Dışişleri Bakanı’ndan Erdoğan’a yanıt

Paolo Gentiloni, La Stampa gazetesine verdiği mülakatta, sorulan soru üzerine şunları söyledi:

“TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMADAN PİŞMAN DEĞİLİM”

DHA’nın haberine göre Gentiloni, AB ile Türkiye arasında mültecilere ilişkin yapılan anlaşmadan pişmanlık duymadığını söyleyerek, “AB, 3 milyar euro'ya ek olarak bir 3 milyar euro daha verme kararı aldı, ancak bu para, Türk kamu çalışanları için değil, oradaki göçmen kampları ve kabul merkezleri için ödeniyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), başlangıçta bu anlaşmayı çok eleştirdi, ancak şimdi bunu daha az yapıyor. Bu anlaşma işe yarıyor; Ege'den günlük gelen mülteci sayısı 2000'den 10'lara kadar düştü” diye konuştu.

Asıl meselenin bu anlaşma değil, Erdoğan'ın girmekte olduğu yol olduğunu belirten Gentiloni, “Türkiye, saldırı altında olan bir ülke, bir darbe girişimine maruz kaldı ve her gün terör tehdidi altında. Ancak bu, HDP milletvekillerini tutuklanmaya kadar götüren dokunulmazlıkların kaldırılması gibi bazı kabul edilemez şeyleri meşrulaştıramaz” görüşünü dile getirdi.

İLGİLİ HABERYunan basınından akılalmaz 'Türkiye' iddiasıYunan basınından akılalmaz ‘Türkiye’ iddiası

“ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ YAPABİLİR”

Erdoğan'ın, istediğini yapabileceğini söyleyen İtalya diplomasisinin bir numaralı ismi, “Erdoğan bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir. Biz bunu dikkate alacağız. Ortak çıkarımız, kapıyı açık tutmak ya da en azıdan aralık bırakmaktır” diye sözlerini sürdürdü.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan: Bu sınır kapıları açılır, bunu da bilesinizCumhurbaşkanı Erdoğan: Bu sınır kapıları açılır, bunu da bilesiniz

Tunus'la da Türkiye ile yapılan bir anlaşmanın benzerinin yapılmaya çalışıldığı iddiası sorulan Gentiloni, bu ülkeyle zaten göç akınını önlemek için iyi bir anlaşmaları olduğunu, ancak Tunus'la, milyonlarca mülteciyi ağırlayan ve onları ülkesinde tutmak için iyi bir kontrol sağlayan Türkiye arasında kıyaslama yapılamayacağını belirtti.

Orta Akdeniz'de göç akınını durdurmak için asıl kilit ülkenin Nijer olduğunu vurgulayan Gentiloni, İtalya olarak Almanya ve Fransa ile birlikte, bu ülkeyle bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını anlattı.


Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...