İtalyan gazetecilerden Türkiye’deki meslektaşlarına destek

İtalyan gazetecilerden Türkiye’deki meslektaşlarına destek

İtalyan gazetecilerden Türkiye’deki meslektaşlarına destek

Esma Çakır Roma, 21 Ocak (DHA) – İtalya'nın önde gelen basın birlikleri, yaptıkları haberler nedeniyle Türkiye'de cezaevine konan ya da hakkında hukuki işlem başlatılan gazetecilerle dayanışma için bir basın açıklaması düzenledi.

İtalya Ulusal Basın Federasyonu (FNSI), İtalya Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler'in İtalya bürosunun temsilcileri başta olmak üzere yaklaşık 20 kişi, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nin yer aldığı Palestro Caddesi'nin girişinde toplandı.

Grup üyeleri, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün sağlanması ve tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılması için İtalyan hükümetini, Ankara yönetimine karşı harekete geçmeye çağırdı.

“TÜRK MESLEKTAŞLARIMIZ ‘BİZİ YALNIZ BIRAKMAYIN' DİYE MEKTUP YAZTI”

İtalya Ulusal Basın Federasyonu Başkanı Giuseppe Giulietti, bu konuda sadece İtalya'nın değil, tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin derhal müdahalede bulunması gerektiğini söyledi.
Giulietti, cezaevindeki Türk meslektaşlarının kendilerine mektup yazarak, “Bizi yalnız bırakmayın” çağrısı yaptığını da aktardı.

“Türkiye, baskıya son ver” ve “İfade özgürlüğü temel bir haktır” gibi dövizlerin de açıldığı etkinlikte, Türkiye'de basın özgürlüğünü savunmanın, demokrasiyi savunmak anlamına geldiği vurgulandı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...