İzlanda’da seçim sonuçları belli oldu

İzlanda’da dün yapılan parlamento seçimlerinde son koalisyon hükümeti ortağı sağ Bağımsızlık Partisi oyların yüzde 28,4 ünü alarak birinci parti olarak çıktı.

İzlanda’da seçim sonuçları belli oldu

Kamuoyu yoklamalarında birinci yada ikinci parti olarak çıkması tahmin edilen Korsan Parti ise oylarını yüzde 9,4 arttırmasına karşın yüzde 14,5 ile üçüncü parti olabildi.

Korsan Parti'nin beklenen oy oranına ulaşamamasının nedeni olarak, partinin büyük seçmen desteğine sahip olduğu genç seçmenlerin oy kullanmaya gitmemesi gösteriliyor.

Seçimler öncesinde Korsan Parti'nin olası hükümet ortağı olarak gösterilen Sol-Yeşiller Partisi ise şaşırtıcı bir seçmen desteği yakalayarak yüzde 17,1 oy oranı ile ikinci büyük parti olmayı başardı.

Hükümetteki sağ koalisyonun diğer ortağı İlerici Parti ise tarihinin en kötü sonucunu aldı.

PANAMA SKANDALI OY KAYBETTİRDİ

Eski başbakan ve parti lideri Sigmundur David Gunnlaugsson'un eşinin üzerinden vergi cenneti Panama'da şirket sahibi olduğunun ortaya çıkması, İlerici Parti'nin yüzde 13,7 lik seçmen kaybına uğramasının nedeni olarak gösteriliyor.

Seçimlerin bir diğer mağlubu Sosyal Demokrat İttifak ise yüzde 5,9 seçmen desteği ile sonuncu parti olabildi.

İzlanda'daki seçim sonuçları, seçim öncesi iktidardaki sağ koalisyon hükümetinin hükümet olmak için çoğunluğunu koruduğunu gösteriyor.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...