Sözcü Plus Giriş

Kerç Boğazı Köprüsü’ne çarpan Türk gemisine soruşturma

Taganrog limanında tutuklu bulunan Türk gemisi hakkında soruşturma başlatıldı.

Güncellenme: 08:27, 24/03/2016
Kerç Boğazı Köprüsü’ne çarpan Türk gemisine soruşturma

Rusya Soruşturma Komitesi, Kerç Boğazı’nda inşaatı devam eden Rusya’yı Kırım’a bağlayacak olan köprüye çarpan Türk yük gemisi Lirayla ilgili soruşturma başlattı. İnşaat Putin’in en çok önem verdiği projelerden birisi olarak gösteriliyordu.

RIA Novosti’nin haberine göre komiteden bir kaynak, ” Halen gemi Taganrog limanında tutuklu bulunuyor. Soruşturma Komitesi çarpmayla ilgili soruşturma başlattı. Geminin eylemi ayrıca tahkim mahkemesinde incelenecek” dedi.

Kırım Köprüsü’nün yapımını üstlenen  şirketinden yapılan açıklamada, olayın köprü inşaatının gidişatını ve takvimini etkilemediği belirtildi. Açıklamada, çarpma sonucu meydana gelen zararın değerlendirildiği kaydedildi. FlashCrimea haber ajansı, Türk yük gemisi Lira’nın 19 Mart Cumartesi günü Kerç Boğazı’nda yapımı devam eden köprünün direğine çarptığını duyurmuştu.

PUTİN’İN HAYALİ

Hafta başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bölgeyi ziyaret ederek geceli gündüzlü devam eden inşaat çalışmalarını yerinde incelemiş ve memnun kaldığını açıklamıştı. Putin köprününün imparatorluk Rusyasından beri hayalinin kurulduğunu anlatmış ve “tarihi misyonuna” işaret ederek projeyi “kendi hayali” de olarak tanımlamıştı.

Yayınlanma Tarihi:07:06,