Kosova`da belediye başkanının Sultan Murat kararına tepkiler sürüyor

Kosova`da belediye başkanının Sultan Murat kararına tepkiler sürüyor

Kosova`da belediye başkanının Sultan Murat kararına tepkiler sürüyor

 DHA DIŞ HABER – 

-Mamuşa Belediye Başkanından duygusal yazı

Enis Tabak Kosova, 29 Ocak (DHA) – Kosova`da Sultan Murat`ın şehit düştüğü Obiliç`te Osmangazi Belediyesi tarafından Sultan Murat Kültür Merkezi inşa edilmesi kararını geçersiz kılan yeni belediye başkanına tepkiler sürüyor.

2012 yılında Osmangazi Belediyesi`nin girişimiyle Kosova`nın Obiliç bölgesinde şehit düşen Sultan Murat Hüdavendigar`ın anısına bu bölgede bir kültür merkezi inşası ve isminin Sultan Murat verilmesi kararı alınmıştı, ancak yeni belediye Başkanı Cafer Gaşi`nin bu kararı geçersiz kılması Kosovalı Türkler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yaşanan gelişmeyle ilgili basına bir açıklama gönderen Kosova`nın tek Türk belediyesi başkanı olan Mamuşa Belediyesi Başkanı ve Kosova Türk Adalet Partisi – KTAP Genel Başkanı Arif Bütüç, Obiliç belediyesi başkanının kararına tepkisini dile getirdi. Bütüç’ün gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Mehmet Akif’in dediği gibi Kosova mıydı vefasız olan, yoksa Biz Kosovalılar mı

Kosova Cumhuriyetinde “İki Belediye” ve “Bir Vefa bir de Vefasızlık” örneği…

Nerde olsam karşıma çıkıyor bir kanlı ova

Sen misin yoksa hayalin mi VEFASIZ Kosova…

Mehmet Akif’in dediği gibi Kosova mıydı vefasız olan, yoksa Biz Kosovalılar mı?

Bugün bizler Mehmet Akif’in hemşerileri “Kosova Cumhuriyeti’nde” yaşıyoruz, yani demem o ki Kosova bugün bağımsız bir Cumhuriyet ülkesi, yani demem o ki Kosova bugün kendi kararlarını kendi yasama ve yürütme organları ile alabilen bir ülke, yani demem o ki bugün günlerden …VEFASIZ Kosova’nın VEFA borcunu ödeme günü…Kosova Cumhuriyeti’nin bu günlere gelmesi için biz Kosovalıların çektikleri zorlukları yine en iyi biz Kosovalılar ve her daim her türlü ( Maddi – Manevi ) yanımızda olan dostlarımız bilmektedir. Peki, her daim yanımızda olan Dost ve Kardeş ülkelere Kosova’nın VEFA borcundan başkan ne borcu var ki…Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi, Kosova Cumhuriyetinde “İki Belediye” ve “Bir Vefa bir de Vefasızlık” örneği bize bir açıdan kimin kime vefa borcunu ödediğini göstermektedir. Kosova Cumhuriyetinin bir Belediye Başkanı olarak bence en büyük vefa borcumuz, Osmanlı İmparatorluğuna ve Osmanlı’nın devamı olan Türkiye Cumhuriyetinedir… Eğer bizler tarihi gerçek tarihçilerden okursak bu sözlerimin haklılığını ispatlamış oluruz.

Kosova’da Bir Vefa örneği Mamuşa Belediyesi…

2005 yılında Pilot Belediye Birimi olarak kurulan ve 2008 yılında tam belediye statüsüne geçen Mamuşa Belediyesi almış olduğu kararlar, yürütmüş olduğu çalışmalar ve yapmış olduğu projeler ile 10 yılda 500 yıllık Vefa Borcunun ödenebileceğini kanıtlamıştır. Hiçbir maddi beklenti içinde olmayan bir Osmanlı İmparatorluğu ve onun devamı olan Türkiye Cumhuriyeti tarih boyunca Kosova’ya ve Kosovalılara önem verdi önemli kıldı, destek verdi güçlü kıldı, yatırım yaptı yükseltti… ve sadece VEFA beklentisi içinde oldu…Mamuşa Belediyesi yine Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan Kosova Cumhuriyetinin en donanımlı okuluna “ANADOLU” ismini vererek bir nebze de olsa vefa borcunu ödemeye çalıştı… Mamuşa Belediyesi yine Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri ( Mehmetçiği ) tarafında yaptırılan liseye “ATATÜRK” ismini vererek vefa borcunu bir nebze daha ödemeye çalıştı…Mamuşa Belediyesi yine Türkiye Cumhuriyeti Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan parka “ANKARA” parkı ismini vererek vefa borcunu bir nebze daha ödemeye çalıştı…Mamuşa Belediyesi yine Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaptırılan “ÇANAKKALE ŞEHİTLER ANITI” için arsa tahsis ederek vefa borcunu bir nebze daha ödemeye çalıştı…Mamuşa Belediyesi yürüttüğü son çalışmalar ile “Mamuşa Belediyesi Sultan Murat Bilgi Evini” kurmakla vefa borcunu bir nebze daha ödemeyi hedeflemektedir……

Kosova’da Bir Vefasızlık örneği Obilç Belediyesi…

Bilmeyenler için Obiliç Belediyesi hakkında biraz bilgi verelim…Obiliç Belediyesi Kosova’daki 38 Belediyeden biridir ve Kosovalı Arnavut partisi tarafından yönetilmektedir. Birinci Kosova Meydan Muharebesinin yapıldığı alan şu anda Obiliç Belediyesi sınırları içerisindedir.

Obiliç ismi nereden geliyor?

Birinci Kosova Meydan Muharebesinde Osmanlı ordusu, Haçlı ordusuna karşı savaşmaktadır. Savaşın Osmanlı tarafını yöneten Padişahı I. Murat Hüdavendigar savaşın Osmanlı lehine bitmesinin ardından savaş alanını gezerken yaralı Sırp asker Miloş OBİLİÇ tarafından hançerlenerek Şehit edilir. Demek oluyor ki bugün kendi kararlarını alabilen Kosova Cumhuriyetinde Osmanlı Padişahını şehit eden Sırp askerinin ismini taşıyan bir belediyemiz var. Demek oluyor ki Obiliç Belediyesi bu ismi taşımaya devam etmekle Birilerine VEFA Borcunu ödüyor…Bu yazıyı yazmama ve sizlerle paylaşmama sebep olan bardağı taşıran asıl sebebe gelecek olursak, bugünün Obiliç Belediye Başkanı ve yönetimin almış olduğu karar ile Türkiye Cumhuriyeti Osmangazi Belediyesi tarafından finanse edilerek yaptırılan ve yapılan anlaşmalar ile Sultan Murat isminin verilmesine kararlaştırılan Kültür Evinin ismini değiştirmesi oldu. Böyle bir VEFASIZLIK örneğini bizlere gösteren Belediye başkanının yaptığı açıklamalara bakacak olursak, gerekçeleri kabahatinden büyük demekten başka bir şey diyemeyiz herhalde.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...