Sözcü Plus Giriş

Kosova'da 'Çanakkale Şehitler Anıtı' törenle açıldı

Kosova'da 'Çanakkale Şehitler Anıtı' törenle açıldı

Güncellenme: 18:34, 25/03/2016
Kosova'da 'Çanakkale Şehitler Anıtı' törenle açıldı

Çanakkale Şehitler Anıtı Türkiye Cumhuriyeti dışında dünyada ilk defa Kosova'da açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle Kosova'nın tek Türk belediyesi olan ve Türk soydaşların yaşadığı Mamuşa'da 'Çanakkale Şehitler Anıtı'nın açılışı gerçekleşti.

Açılışta ayrıca Mamuşa Belediyesi ile kardeş şehir belediye olan Ankara Keçiören Belediyesi'nin desteğiyle Kardeş Keçiören Parkı'nın açılışı da gerçekleşti.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıldönümü nedeniyle açılışı gerçekleştirilen anıtın Türkiye Cumhuriyeti dışında dünyada ilk defa Kosova'da Çanakkale Şehitler Anıtı'nın olduğu ifade edildi.

9 metre uzunluğunda olan anıt Mamuşa'nın merkezinde yer alıyor. Anıtın açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dev portresinin yer alması dikkat çekti. Resmi olan kayıtlarda Çanakkale Savaşı'nda çok sayıda Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak savaşa katılarak şehit düştü.

Açılış törenine AK Parti Tokat Milletvekili ve Kosova Dostluk Gurubu Başkanı Zeyid Aslan, Keçiören Belediyesi Başkanı Mustafa Ak, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, çok sayıda milletvekili ile sivil toplum kuruluş temsilcisi katıldı.

Saygı duruşu ve Kosova ile Türkiye Cumhuriyeti milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç, Çanakkale Şehitler Anıtı'nın Türkiye dışında ilk defa Kosova'da açılmasının gururunu yaşadığını söyledi.

Keçiören Belediyesi Başkanı Mustafa Ak da, Çanakkale Deniz Zaferi'nde vatanı müdafa etmek için 250 Bin'in üzerinde şehidin olduğunu ve aralarında Kosova'da katılan çok sayıda kişinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da Çanakkale Deniz Zaferi'nin dünyada eşi benzeri olmayan bir savaş olduğunu vurguladı. Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı da, bugün Seyit Onbaşı'nın ve binlerce şehitin anma günüdür ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurum ve kuruluş temsilcilerine plaket takdimi edildi. Ardından Mamuşalı öğrencilerin folklor gösterileri ve şiir okumaları büyük ilgi gördü. Ardından Çanakkale Şehitler Anıtı'nın açılış kurdelesi kesildi. Törenin ardından toplu hatıra ı çekildi.

DHA