Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kralı'ın ölümünden sonra Tayland'da yas 15 Ekim 2016 15:39
1 Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı unvanına sahip Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in ölümü ülkesinde büyük üzüntüye neden oldu.
2 Tahtta kaldığı 70 yıl boyunca hanedanın etkinliğini koruyan ve halkının büyük sevgisini kazanan Kral Bhumibol'un ölümüyle halk perişan oldu.
3 Akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle perşembe günü hastanede yaşamını yitiren Kral'ın cenazesi dün sarayına getirildi.
4 Cenaze konvoyunu görmek isteyen Taylandlılar başkentin caddelerini hıncahınç doldurdu.
5 Reuters'a konuşan ülkenin sağlık bakanı, Kral öldüğünden beri 200 kişinin üzüntüye bağlı nedenlerle hastanelerde tedavi altına alındığını açıkladı.
6 Kral'ın naaşı birkaç ay içinde yapılması planlanan Kraliyet töreni öncesinde sarayda saklanacak. Törende Kral'ın naaşı yakılacak.
7 Taylandlılar Kral'ın cenazesinin tutulduğu saraya akın etti. Sıcak hava nedeniyle bazı Taylandlıların şemsiyeyle beklediği sarayın bahçesinde fenalaşanlar oldu.
8 Çok sayıda ambulansın beklediği ve sağlık çadırlarının kurulduğu bahçede görevliler insanların bayılmalarının önüne geçmek için amonyaklı pamuklar dağıtıyor.
9 Hükümete ait internet sitesinde de insanlara yas dönemindeki üzüntüyle başa çıkmanın yolları anlatılıyor ve tacvsiyeler veriliyor.
10
11
12
13
14
15 Yas ilan edilen ülkede Krallarının ölümünden duydukları üzüntüyü temsil etmesi için insanlar siyah kıyafet giymeye başladılar. Taylandlıların akın ettiği mağazalarda siyah kıyafet stoğu yaptı.
16
17
18
19
20
21
22
23
24