Sözcü Plus Giriş

Ku Klux Klan’ın eski liderinden Donald Trump’a destek

Irkçı Ku Klux Klan örgütünün eski lideri David Duke, sığınmacıları sınır dışı edeceğini söyleyen başkan aday adayı Donald Trump için oy istedi.

Güncellenme: 16:14, 27/02/2016
Ku Klux Klan’ın eski liderinden Donald Trump’a destek

Irkçı örgüt Ku Klux Klan 'ın (KKK) eski lideri David Duke, Müslüman ve yabancı karşıtı açıklamalar yapan Donald Trump'a desteğini sundu. Duke, Trump'a değil diğer adaylara oy veren ABD'lilerin, ‘miraslarına ihanet etmiş olacaklarını' savundu.

Foto: Reuters

Sunduğu radyo programında dinleyicileri Trump'a oy vermeye çağıran Duke, “Trump'ın her açıklamasına katıldığımı söylemiyorum. Aslında resmen ona destek vermiş de değilim. Ama adaylığını destekliyorum ve stratejik bir hareket olarak ona oy verilmesini doğru buluyorum. Umarım yapmasını umduğumuz her şeyi gerçekleştirir” ifadesini kullandı.

Özellikle güneydeki yaşı ilerlemiş ve beyaz erkeklere seslenen Duke, “Aktif olun. Üstünüzdeki örümcek ağlarından sıyrılın. Oturmaktan gittikçe büyüyen bir taraflarınızı kaldırın. Cumhuriyetçi Parti'yi, Trump'ın seçim merkezini arayın. ‘Gönüllü lazım' diye bas bas bağırıyorlar. Oraya gidin. Sizinle aynı fikirde olan insanlarla tanışacaksınız” diye ‘öğüt' verdi.

TRUMP’A DESTEK VERENLERİN YÜZDE 20’Sİ KÖLELİĞİN KALDIRILMASINA KARŞI

Aday adaylarıyla ilgili son anketlerden birine göre Trump'a destek verenlerin yüzde 20'si, iç savaşın ardından 1865'te köleliğin kaldırılmış olmasını doğru bulmuyor.