Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore’den füze motoru denemesi

Kuzey Kore, bu ay içinde yeraltında yaptığı nükleer silah denemesinin ardından, devlet medyasında bugün yer alan habere göre uzaya uydu gönderecek yeni bir füze motorunu denedi.

Sozcu.com.tr
17:49 -
Kuzey Kore’den füze motoru denemesi

Kuzey Kore’nin yılın başından bu yana giderek daha sık yaptığı füze fırlatma ve nükleer silah denemeleri teknik olarak savaşta olduğu Güney Kore, aralarındaki denize rağmen coğrafi olarak yakın konumda bulunan dünyanın üçüncü büyük ülkesi Japonya ve iki ülkenin müttefiki ABD’de endişe yaratıyor.

Bu hafta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları öncesinde görüşen Amerikalı ve Çinli liderler ise Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine karşı işbirliğinin artırılması için anlaştı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’da yer alan haberde lider Kim Jong Un’un, “Başarılı olan testin ardından uydunun bir an önce fırlatılmasına yönelik hazırlık yapılması için” talimat verdiği ifade edilerek yakında uzun menzilli yeni bir füze denemesinin işareti verildi.

Kuzey Kore bu ay yaptığı nükleer testin ardından balistik füzelere nükleer silah başlığı yerleştirme becerisini tümüyle edindiğini öne sürmüştü.

ABD, Japonya ve Güney Kore birkaç gün önce, Birleşmiş Milletler’in aksi yöndeki karar ve yaptırımlarına rağmen füze fırlatma ve nükleer denemelere devam eden Kuzey Kore üzerinde uluslararası toplumun daha sert baskı kurması çağrısında bulundular.

Kim’in çizdiği yolu izleyen Kuzey Kore, bu yıl daha önce emsali görülmemiş sıklıkta nükleer silah ve balistik füze denemesinde bulunuyor. Kuzey Kore’nin son olarak Şubat ayında uzaya gönderdiği bir uydu ise, geliştirdiğinden şüphelenilen uzun menzilli balistik füze teknolojisinin denemesi olarak görülüyor.

ABD-ÇİN KUZEY KORE KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAK

Kuzey Kore’nin bu ay yaptığı nükleer denemenin ardından ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Başbakanı Li Keqiang dünkü görüşmelerinde BM Güvenlik Konseyi’nde ve adli kolluk kuvvetleri düzeyinde işbirliğini artırma kararı aldı.

BM diplomatları iki ülkenin nükleer denemeye cevap olarak yeni BM yaptırımları hakkında görüşmelere başladığını, ancak Beijing’in Kuzey Kore’ye yönelik daha sıkı yaptırımları destekleyeceğine dair kesin bir açıklama yapmadığını belirtiyorlar.

Amerika’da yayımlanan Wall Street Journal gazetesi ise Obama yönetiminin Çin Komünist Partisi’nden yetkililerin sahibi olduğu ve yönettiği Liaoning Hongxiang Industrial şirketinin Kuzey Kore’nin nükleer programını yürütmesine yardım ettiğinden şüphelendiğini ve Çin ile bu şirketin mali durumu hakkında işbirliği yapılacağını belirtti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more