Sözcü Plus Giriş

Madrid: Cebelitarık’ın egemenliğini paylaşalım

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıyor olmasıyla İspanya'nın iştahı kabardı... Piyasalar allak bullak oldu AB'de dağılmaya yönelik endişeler zirve yaptı. İspanya ise İngilizlerin Avrupa Birliği'nden çıkış kararı almasının ardından Cebelitarık Boğazı'nın egemenliğinin Madrid ve Londra arasında paylaşılmasını istedi.

Güncellenme: 15:25, 24/06/2016
Madrid: Cebelitarık’ın egemenliğini paylaşalım

Deutsche Welle’nin haberine göre İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, Brexit referandumundan ayrılma kararı çıkması üzerine Cebelitarık Boğazı’nın egemenliğinin geçici olarak Londra ve Madrid arasında paylaşılmasını önerdi. İspanyol Bakan, İber Yarımadası’nın güneyindeki bölgenin bir tür “ortak bir egemenlik”le İspanya’ya da bağlanması gerektiğini ifade etti.

Onda Cero Radyosu’na konuşan Bakan Garcia-Margallo, “Cebelitarık’ta İspanyol bayrağının dalgalanacağı an artık daha yakın” ifadelerini kullandı. Garcia-Margallo, Cebelitarık’le nasıl bir ilişki kurulacağının tespit edilmesi ve bölgenin Avrupa Birliği’nin iç pazarında kalıp kalmayacağına karar verilmesi gerektiğini belirtti.

31232133211qp

İspanya Dışişleri Bakanı  Jose Manuel Garcia-Margallo

İngiltere’nin denizaşırı toprağı olan Cebelitarık’ta yapılan Brexit referandumunda yüzde 96 oranında Avrupa Birliği’nde kalınması yönünde oy çıktı. Cebelitarık, İspanya’nın itirazlarına rağmen Utrecht Antlaşması ile 1713’te Birleşik Krallık’ın hakimiyeti altına girmişti. İspanya sınırındaki Cebelitarık, büyük oranda Avrupa Birliği pazarına bağımlı bir ekonomiye sahip. Yaklaşık 6,5 kilometre yüzölçümüne sahip Cebelitarık’ın nüfusu ise yaklaşık 35 bin.
İLGİLİ HABERİngiltere Başbakanı David Cameron: İstifa edeceğimİngiltere Başbakanı David Cameron: İstifa edeceğim

İLGİLİ HABERİngiltere'yi bekleyen yeni kriz: İskoçya ve Kuzey İrlanda bağımsızlık ilân eder miİngiltere’yi bekleyen yeni kriz: İskoçya ve Kuzey İrlanda bağımsızlık ilân eder mi

Yayınlanma Tarihi:15:12,