Matematik, size ne zaman ve nasıl öleceğinizi söylüyor

Ölüm nedenlerini tutan veritabanına göre olasılık hesabıyla ne zaman ve nasıl öleceksiniz?

Matematik, size ne zaman ve nasıl öleceğinizi söylüyor
ABD’deki Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından tutulan ölüm ve nedenlerine dair veritabanına göre belirli verileri girdiğiniz takdirde ne zaman ve hangi nedenle öleceğinizi, istatistiki olasılık itibariyle belirtiyor.

Dünyadaki ölüm sebeplerinin matematiksel analizi yapan Nathan Yau adlı analist, insanların yaş cinsiyet ve ırk bilgilerini alarak, ABD’deki 1999-2014 tarihleri arasındaki ölüm verilerine dayalı veritabanıyla, bu verdiğiniz verilerle eşleştirme yaparak ölüm tarihinizi olasılık hesabıyla size bir interaktif sayfada iletiyor.

Örneğin aşağıdaki veride kadın, Beyaz ve 47 yaşındaki biri, 75 yaşında ölme olasılığı %39 ve ölüm nedeni %31 olasılıkla Kanser, %7 endokrin, %36 dolaşım problemleri, %6 olasılıkla ise solunum nedeniyle ölüm gerçekleşecek.

 

Diğer bir örnek ise 37 yaşındaki siyahi bir erkeğin 50 yaşında ölme olasılığı %7 ve ölüm nedeni %20 olasılıkla enfeksiyon, %22 olasılıkla kanser, %5 olasılıkla zihinsel…

Siz de kendi durumunuzu görmek istiyorsanız, bu adreste( http://flowingdata.com/2016/01/19/how-you-will-die/) yaş, cinsiyet ve ırkınızı girerek ölüm tarihi ve nedeninize dair olasılıkları, elbette ABD veritabanı baz alınarak görebilirsiniz.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...