MGK bildirisinde AB’ye PYD/YPG tepkisi gelirken, ABD’ye çıt çıkmadı

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) dün yaptığı toplantıdan, Avrupa'ya Suriye'deki Kürt oluşumu PYD ve YPG'ye verdikleri destekten dolayı tepki gösterildi. MGK bildirisinde, PYD/YPG, "bölücü terör örgütünün Suriye kolu" olarak nitelendirilerek, bu örgütün Avrupa ülkelerinde temsilcilik açması eleştirildi. Ancak ABD'li dört yıldızlı general, CENTCOM Komutanı Joseph Votel'in de geçen hafta Suriye'nin kuzeyine gidip, aynı gruplarla toplantılar yapmasına, MGK bildirisinde hiç değinilmemesi dikkat çekti.

MGK bildirisinde AB’ye PYD/YPG tepkisi gelirken, ABD’ye çıt çıkmadı

MGK bildirisinde AB ülkelerinin PYD/YPG’ye desteği konusunda aynen şöyle dendi:

“Bölücü terör örgütünün Suriye kolu olan PYD/YPG’nin Prag, Stockholm, Berlin ve Paris’te temsilcilik açmasına izin verilmesinin, ülkemizi kana bulayan teröristlere imkân ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağını, verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin Türkiye tarafından beklendiğinin altı çizilmiştir.”

FOTO: DHA

FOTO: DHA

YPG ARMASIYLA GÖREV YAPAN ABD ASKERLERİNE TEPKİ YOK

PYD/YPG’nin Avrupa’da temsilcilik açmasıyla aynı dönemde, ABD ordusunun Ortadoğu bölgesinden sorumlu generali Joseph Votel, Kobani’ye kadar giderek, Türkiye’nin “bölücü terör örgütü PKK’nın uzantısı” dediği PYD ve onun silahlı kolu YPG ile toplantılar yaptı. Votel’in hafta sonu gerçekleştirdiği Kobani ziyaretinde, ABD ordusuyla Suriye’nin kuzeyindeki, ağırlığını PYD-YPG’nin oluşturduğu silahlı guruplar arasında “IŞİD’le mücadelede işbirliğinin nasıl olacağının” ele alındığı açıklandı.

CENTCOM Komutanı Joseph Votel

CENTCOM Komutanı Joseph Votel

ABD’nin PYD/YPG’ye bu açık desteğine rağmen, MGK bildirisinde AB’ye gösterilen tepkinin, neden ABD’ye de gösterilmediği merak konusu oldu.

General Votel’in ziyaretinden hemen sonra da uluslararası ajanslar, Suriye’nin kuzeyinde, kollarında Türkiye’nin “terörist” ilan ettiği YPG armasıyla görev yapan üniformalı Amerikan askerlerinin fotoğraflarını geçmeye başladılar.

abdkapak

NEDENİ ZARRAB KORKUSU MU?

MGK toplantısının gerçekleşmesinden sadece bir gece önce, ABD’de de Reza Zarrab’ın tutuklayan Savcı Preet Bharara, Zarrab’ın kefalet başvurusuna yazdığı itiraz yazısında ilk kez, AKP hükümetlerinde görev yapmış isimleri geçirdi. Savcı, söz konusu bazı isimlerin Zarrab tarafından “satın alındığını” açık açık yazdı.

MGK toplantısında AB çok sert eleştirilirken, aynı konuda ABD’ye tepki gösterilmemesi ise, Ankara siyaset kulislerinde “Zarrab korkusu mu” sorularının sormasına neden oldu.

mgk

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...