Sözcü Plus Giriş

Mısır uçağını kaçıran korsanın ‘canlı bomba yeleği’ sahte çıktı

Kriz, hava korsanının Larnaka'da tüm yolcuları serbest bırakıp teslim olmasıyla son buldu

Güncellenme: 11:03, 30/03/2016
Mısır uçağını kaçıran korsanın ‘canlı bomba yeleği’ sahte çıktı

İskenderiye-Kahire seferini yapan Mısır Havayolları uçağını kaçırarak Kıbrıs’ın Larnaka havalimanına inişe zorlayan hava korsanının üzerindeki “canlı bomba” yeleğinin sahte olduğu ortaya çıktı.

 

Foto: Reuters

Seyfeddin Mustafa adlı korsanın uçağı neden kaçırdığı bilinmiyor ancak Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, olayın “terör bağlantılı olmadığını” söyledi. Mısır İçişleri Bakanlığı Mustafa’nın İskenderiye Burc el Arab havalimanında birkaç noktada güvenlik kontrolünden geçtiğini gösteren görüntüler yayımladı. Kriz, hava korsanının Larnaka’da tüm yolcuları serbest bırakıp teslim olmasıyla son buldu.

Foto: Reuters

Kıbrıslı yetkililer, hava korsanının “psikolojik dengesinin yerinde olmadığını” söylediler. Dışişleri Bakanı Yannis Kassulides, Mustafa’nın önce Kıbrıslı bir Rum olan eski karısıyla konuşmak istediğini ve kadının havalimanına getirildiğini söyledi. Ancak Bakan, korsanın daha sonra “tutarsız” taleplerde bulunmaya başladığını belirtti.

Foto: Reuters

Mısır Havayolları uçağı 60 kadar yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla yerel saatle 22.05’te, Kahire’ye uçtu. Uçağın rehin alınan pilotu, kokpitteki pencereden atlayarak kaçtı.
Mısır Turizm Bakanlığı havaalanında tüm güvenlik önlemlerinin “eksiksiz” uygulandığını açıkladı.

Foto: Reuters

AFP’ye konuşan bir Kıbrıs hükümeti yetkilisi, hava korsanının eski eşini görmek istediğini, kadının Larnaka havalimanına getirildiğini söyledi. Kıbrıs devlet televizyonu ise korsanın müzakereleri yürüten güvenlik güçlerine ‘Mısır’daki tutukluların serbest bırakılması’ talebini ilettiğini duyurdu. Reuters ajansına göre bazı görgü tanıkları korsanın aprona Arapça yazılmış bir mektup attığını ve mektubun eski eşine iletilmesini istediğini anlattı.

MS181 sefer sayılı uçak, Suudi Arabistan’ın Damam kentinden kalkmış ve İskenderiye’ye inmişti. Uçak seferini Kahire’de sonlandıracaktı.

BBC

Yayınlanma Tarihi:10:48,