Sözcü Plus Giriş
GALERİ Mısır'ın ilk piramidi 25 Kasım 2016 02:03
1 Mısır'da inşa edilmiş ilk piramit özelliğine sahip olan Zoser Piramidi farklı isimlerle de anılır.
2 Bir Mısır Firavunu olan Zoser tarafından yaptırılmıştır. Bu görülmeye değer nitelikteki ilginç Piramit Sakkara'da bulunmaktadır. Zoser Piramiti, Basamaklı Piramit, Adım Piramiti, Sakkara Piramiti gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. Daha önceleri Mısır kralları için Mastaba olarak adlandırılan mezarlar inşa edilir ve krallar bu mezarlarda muhafaza edilirdi
3 Ancak Firavun Zoser döneminde, Mastabanın 6 katlı versiyonu olan ve kralın adını taşıyan piramit tarihteki ilk piramit olarak günümüze ulaşmıştır.
4 Zoser Piramidi'nin inşası için güneş altında kurutularak elde edilmiş olan tuğlalar ve beyaz kireç taşları kullanılmıştır. Uzun bir geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış etkileyici bir yapıdır.
5 Piramit 63.17 metrelik bir yüksekliğe sahip olmakla birlikte 109x125 metrelik taban üzerine konumlanmıştır. Son derece etkileyici ve diğer piramitlere nazaran çok farklı bir yapıdadır.
6 Zoser piramidinin altına inen 11 geçit mevcuttur. Piramit içerisinde cenaze odası, firavun mezarı ve tapınaklar var. O dönemlerde, ölülerin tekrar dirileceğine inanıldığından mezar içerisine değerli eşyalar ve yiyecekler bırakılırdı.
7 Ne yazık ki geçmişte mezarlar soyulmuş olduğundan kral ve soyundan gelenlere ait mumyalar ve beraberlerinde konulan değerli eşyalar olmaları gereken yerde bulunamamıştır.
8 Zoser Piramidi'ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliği merdivenli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği ile benzerlerinden çok daha farklı bir dış görünüm sergilemektedir.
9 Piramit'in giriş bölümü en üst basamakta yer almaktadır. Bu piramit'i diğerlerinden ayıran bir başka özelliğide mezar içlerinde duvar kabartmalı süsler bulunuyor olmasıdır.
10