Sözcü Plus Giriş

Mogherini’nin Brüksel saldırıları için ağlaması İtalya’da tepkilere neden oldu: “Ondan utanıyoruz”

Mogherini’nin Brüksel saldırıları için ağlaması İtalya’da tepkilere neden oldu: “Ondan utanıyoruz”

Güncellenme: 16:35, 24/03/2016
Mogherini’nin Brüksel saldırıları için ağlaması İtalya’da tepkilere neden oldu: “Ondan utanıyoruz”

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, Brüksel'deki terör saldırılarına ilişkin değerlendirme yaparken gözyaşlarına boğulması İtalya'da tepkilere neden oldu.

AB diplomasisinin başı, İtalyan politikacı Federica Mogherini, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cuda ile Amman'da düzenlenen ortak basın toplantısında 'Avrupa için üzücü bir gün' diyerek duygulanmış ve ağlamaya başlamıştı.

Dünya basınında geniş yer bulan bu görüntünün ardından, “Bu tür olaylar karşısında bir erkek politikacı bu tepkiyi vermezdi” yorumları yapılırken Mogherini, bu çaresiz görüntüyü sergileyerek teröristleri keyiflendirmek, onların ekmeğine yağ sürmek ile suçlandı.

“MOGHERİNİ'DEN UTANIYORUM”
Önümüzdeki aylarda yapılması beklenen Roma belediye başkanlığı seçimleri için adaylığını koyan bir başka İtalyan kadın politikacı Giorgia Meloni, “Avrupa'da Federica Mogherini gibi birisi tarafından temsil edilmekten utanç duyuyorum” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.
Aynı zamanda Fratelli D'Italia (İtalya'nın Kardeşleri) partisinin lideri olan Meloni, “Mogherini'nin bu şekilde ağlaması, saldırılara maruz kalan Avrupa'nın ne kadar zayıf, aciz ve kırılgan olduğunun göstergesidir” ifadelerini kullandı.
Meloni, bu olumsuz izlenimi yaratan Mogherini'nin istifa etmesi ve yerine daha ketum birisinin getirilmesi gerektiğini ekledi.

Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin Roma belediye başkan adayı Guido Bertolaso da, “Hemen beni maskülist olmakla suçlayacaklar, ama bu utanç verici bir sahnedir. Kamuoyu önünde böyle ağlayamazsınız” diye eleştirisini dile getirdi.

“CHURCHILL NAZİZM KARŞISINDA BÖYLE AĞLAMAZDI”
Mogherini'nin bu tavrı, İtalya parlamentosunda da gündeme geldi.
Aşırı sağcı Lega Nord (Kuzey Ligi) partisi milletvekillerinden Roberto Simonetti, parlamentodaki tartışmalar sırasında, “Winston Churchill'in (Birleşik Krallık eski Başbakanı), Nazizm karşısında böyle gözyaşı dökebileceğini düşünmüyorum, ancak şimdi eski ev hanımları bunu yapıyor” diye konuştu.
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Lia Quartapelle ise Simonetti'nin sözlerine karşılık Mogherini'yi koruyarak, “Sizin kötü niyetli öfkenizdense, Mogherini'nin saldırıda ölen kurbanlar için döktüğü gözyaşlarını tercih ederiz” dedi.
Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu Başkanı Fabrizio Cicchitto da Mogherini'yi koruyarak, “Savaştayız, haydi harekete geçelim demek kolay, bir an olsun insan olup, gözyaşı dökmek ayıplamaz” diye konuştu.

MOGHERİNİ: “İNSANİ BİR TEPKİ”
Bu konuda La Repubblica gazetesine açıklama yapan Federica Mogherini ise, Brüksel saldırılarının büyük bir acıya neden olduğunu belirterek, “Tepkim tamamen insani. Bu acı, ancak bir insan üzerinde tezahür edebilir” dedi.

DHA