Irak ordusu Musul’a girdi

Irak'ta iki hafta önce başlayan Musul operasyonunda 'son dakika' gelişmesi... Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, orduya bağlı 9. Zırhlı Tugay'ın Musul'a girdiği belirtildi. Bu açıklamanın ardından Musul yakınlarında bir hareketlilik yaşandığı görüldü

Irak ordusu Musul’a girdi

Irak ordu birlikleri, 2014 yılından bu yana IŞİD kontrolünde bulunan Musul’a ilk kez giriş yaptı.,

 

CNN International’a konuşan komutan Tahsin İbrahim, birliklerin doğudaki İntisar mahallesine girdiklerini belirtti.

Yetkililer Irak ordusunun kente girmesinden sonra IŞİD ile daha önce görülmemiş sert çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar.

‘DÖNÜM NOKTASI’

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD karşıtı koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak ordusunun Musul’a girmesini bir ‘dönüm noktası’ olarak tanımladı. McGurk Twitter’dan paylaştığı mesajında şöyle söyledi: “Dönüm noktası: Irak güçleri bu sabah Musul’un doğu mahallelerine girdi.”

SINIR NOKTASINDA HAREKETLİ DAKİKALAR

Irak ordusunun Musul'a giriş yaptığına dair açıklamanın ardından Musul'a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kalak Hazır Köprüsü'nde araç hareketliliği yaşanıyor.

Musul kentinin terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla başlatılan Musul operasyonu kapsamında Irak ordusunun Musul'a girdiği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından Musul yakınlarında bir hareketlilik yaşanıyor. Musul'a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkla bulunan Kalak Hazır Köprüsü'nde araç trafiği görüldü. Çok sayıda araç köprüden geçerken, kamyonlardaki insan kalabalığı da dikkat çekti. Ambulansların da geçtiği geçiş sırasında oluşan uzun araç kuyruğu dikkat çekti.