Irak’tan Türkiye’yi çok kızdıracak haber!

Büyük Musul Harekâtı, 15'inci gününe girerken, Irak Ordusu ve Peşmerge güçleri, ABD öncülüğündeki Koalisyon'un hava desteğiyle operasyonlara devam ediyor.

Irak’tan Türkiye’yi çok kızdıracak haber!

Türkiye’nin Musul’u IŞİD’den kurtarma harekâtına katılmasına karşı çıktığı Haşdi Şabi milislerinin dün şehrin güneybatısındaki sekiz köyü dinci teröristlerden temizlendiği açıklandı.

Şii milislerin çatı örgütü olan Haşdi Şabi, internet sitesinin yaptığı açıklamada, son iki günde 280 kilometrekarelik bir alanı IŞİD’den arındırdığını, çok sayıda IŞİD’liyi öldürdüğünü ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

Irak ordusu, Haşdi Şabi’nin 15 bin milisle operasyona katıldıkları yönündeki açıklamasını teyit etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü Haşdi Şabi’nin Musul'un batısındaki Telafer'e operasyon başlattığına ilişkin haberleri doğrulamamıştı.

Erdoğan, “Telafer ve Sincar bizim hassas hedeflerimiz. Bizim içeriden aldığımız şu an bilgilerin bunu doğrulamadığını görüyoruz. Haşdi Şabi burada terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız farklı olur” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İLGİLİ HABERIrak ordusu Musul'un doğusunda yeni bir saldırı başlattıIrak ordusu Musul’un doğusunda yeni bir saldırı başlattı

300 ÇOCUK SAVAŞÇI ÖLDÜRÜLDÜ

Musul’un kuzey ve doğusunda altı köyü daha özgürleştiren Peşmerge güçleri ise, operasyonun başlangıcından bu yana 500 kilometrekarelik bir bölgeyi IŞİD’den temizledi.

Öte yandan, muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Musul Harekâtı’nın başlangıcından bu yana IŞİD tarafından bölgeye getirilen tahmini 300 Suriyeli çocuk savaşçının öldürüldüğünü belirtti.

İngiltere merkezli Gözlemevi, son 24 saatte 40 IŞİD militanının cesetlerinin örgütün Suriye’deki fiili başkenti Rakka’ya götürüldüğünü bildirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...