Sözcü Plus Giriş

Mutlak zafer reformcuların: Tahran`da 30`da 30 yaptılar

Mutlak zafer reformcuların: Tahran`da 30`da 30 yaptılar

Güncellenme: 11:48, 28/02/2016
Mutlak zafer reformcuların: Tahran`da 30`da 30 yaptılar

 DHA DIŞ HABER –

Tahran, 28 Şubat (DHA) – İran`da Cuma günü gerçekleşen 10`uncu dönem milletvekili ve 5`inci dönem Uzmanlar Meclisi seçimlerinde resmi olmayan son verilere göre reformcu ve ılımlıların desteklediği adaylar açık bir farkla seçimi önde götürüyor.

Açıklanan son rakamlara göre, başkent Tahran`dan seçilecek 30 milletvekilinin tümü, 16 Uzmanlar Meclisi üyesinden ise 14`ü reformcu ve ılımlı adayların oluşturduğu bloktan seçildi.

Milletvekili seçimlerinde Tahran`da şu ana kadar sayılan yaklaşık 2 milyon 633 bin oydan reformcuların birinci sıra adayı Muhammed Rıza Arif, 1 milyon 288 bin oyla birinci sırada bulunuyor.

İlk 30`da reformcu ve ılımlıların desteklediği adaylar yer alırken, muhafazakâr kanadın birinci sıra adayı Gulamali Haddad Adil, aldığı 855 bin oyla ancak 31`inci sırada yer bulabildi.

Rafsancani ve Ruhani ilk 2 sırada
Eş zamanlı olarak yapılan Uzmanlar Meclisi seçimlerinde, Tahran`dan seçilecek 16 üyeden 14`ü reformcu ve ılımlıların desteklediği adaylardan seçildi. Son rakamlara göre, bu bloğun birinci sıra adayı eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani birinci, bloğun ikinci sıra adayı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise 2`nci sırada yer aldı.
DHA