Sözcü Plus Giriş

Myanmar’ın Arakan eyaletinde onlarca yıl sonra OHAL kalktı

Myanmar'da 10 yıldan fazladır devam eden Arakan eyaletindeki olağanüstü hal uygulaması kaldırıldığı açıklandı.

Güncellenme: 11:44, 30/03/2016
Myanmar’ın Arakan eyaletinde onlarca yıl sonra OHAL kalktı

Mynmar’da demokrasi ikonası sayılan Aung San Suu Kyi liderliğindeki yeni yönetim uzun çabalar sonucu Myanmar’ın batı eyaletindeki güçlü siyasi Budist partisini ikna etti ve olağanüstü hal uygulamasını sona erdirdi.

Arakanlı Müslümanlar ile bölgedeki Budistler arasında 2012 yılında başlayan ve önü alınamayan çatışmalar yarım asrı aşan bir süreden sonra seçim ile yönetime geçen hükümet sayesinde durduruldu. Myanmar devlet televizyonu da haberinde “artık Arakan’da halkın hayatını tehdit eden bir unsur kalmamıştır” denildi.

Ülke siyasetinin Nobel ödüllü karizmatik ismi Aung San Suu Kyi, kabinede 4 bakanlık birden üstlendi.

15 YILINI EV HAPSİNDE GEÇİRDİ

Myanmar’da kasım ayında yapılan genel seçim sonucunda 657 sandalyelik parlamentoya San Suu Kyi’nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Birliği (NLD), 348 milletvekili göndermiş, hükümeti tek başına kuracak mutlak oy sayısına ulaşmıştı.

1989’da, seçimlerden kısa süre önce Aung San Suu Kyi ilk kez ev hapsine konulmuş, çeşitli aralıklarla 2010’a kadar ömrünün neredeyse 15 yılını evinde hapis olarak geçirmişti.

NOBEL ÖDÜLÜNÜN HİKAYESİ

Aung San Suu Kyi, 1991’de “demokrasi ve insan hakları için verdiği şiddetten uzak mücadele” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. Askeri yönetimin ülkesine tekrar girmesine izin vermeyebileceği endişesiyle Oslo’da ödülü onun yerine oğlu Kim teslim almıştı.

Ülkede askeri cunta yönetimi dört yıl önce sona erdirilmiş, iktidar eski general Thein Sein başkanlığındaki Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) tarafından kurulan hükümete devredilmişti.

Yayınlanma Tarihi:10:45,